Z Ruska do Evropy míří bestie z východu (Beast from the East), tedy mrznoucí vzduch, který s sebou přináší náledí a sníh, informoval web Daily Star. Odborníci očekávají, že velké mrazy přetrvají minimálně do středy. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude nejchladněji v pondělí a úterý, na teploměrech se přes den objeví i −3 stupně Celsia.

ČTĚTE TAKÉ: V Česku udeří extrémní mrazy. Teploty se v noci mohou přiblížit až −15 stupňům Celsia

„Noční teploty se budou od pondělí do středy pohybovat mezi −12 a −15 stupni Celsia. Přijdou mrazivá rána,“ uvedla pro CNN Prima NEWS meteoroložka z Českého hydrometeorologického ústavu Tereza Matušková. „V některých krajích hrozí nízký stupeň nebezpečí,“ doplnila.

ČHMÚ vydal před mrazem výstrahu, která platí pro Královéhradecký kraj, Vysočinu, Pardubický kraj, jižní Čechy a sever Moravy a od úterý také pro Liberecký kraj. Teploty hluboko pod bodem mrazu se objeví hlavně v nočních a ranních hodinách.

„Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb,“ uvedli meteorologové. Doporučují chránit se více vrstvami teplého oblečení a vhodnou obuví.