Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se po prohře v prezidentských volbách stáhl z politické scény. Ze svých sociálních sítí si například smazal své veškeré funkce a v popisku nechal jen „občan ČR“. I proto se mluví o jeho možném odchodu z politiky. „Bojuje sám se sebou, Sněmovna ho bytostně nebaví, málokterého poslance Sněmovna nebavila tak jako jeho. Představa, že tam má půl roku sedět a poslouchat nekonečné debaty, je pro něj utrpení,“ řekl v pořad 360° na CNN Prima NEWS komentátor MF Dnes Miroslav Korecký.

Podle šéfredaktora týdeníku Echo Dalibora Balšínka ale v hnutí ANO není nikdo, kdo by mohl Andreje Babiše nahradit. „Je třeba myslet na to, že hnutí ANO bylo postaveno na silném autoritářsky vedeném způsobu, který převáděl Andrej Babiš,“ sdělil Balšínek s tím, že hnutí ANO by bez Babiše mělo poloviční význam.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Babiš našel obětní beránky. Možná změní image, míní politolog o konci Prchala a dalších

Pokud by se Babiš skutečně rozhodl odejít z politiky, mohlo by hnutí ANO podle Koreckého přijít až o polovinu voličů. „Mohlo by to znamenat přeformátování české politické scény, protože hnutí ANO zabralo takový díl politického spektra, že pokud by se rozpadlo, vytvořilo by to velké přesuny mezi stranami a vznik nových,“ naznačil Korecký a dodal, že si ani nedovedeme představit, jak moc by rozpad hnutí ANO mohl poznamenat českou politickou scénu. „Již třetí volební období je to dominantní hnutí, na které nikdo neměl, vyhrávalo všechny preference, byť je nedokázalo proměnit ve volbách,“ podotkl komentátor.