Vstup čínského impéria do odvětví chytrých elektrovozů oficiálně oznámil šéf firmy Lei Jun před dvěma lety. Podle něj jde o poslední velký podnikatelský projekt v jeho životě. Koncern tehdy také uvedl, že v příští dekádě nalije do programu elektrické mobility deset miliard dolarů. Za první tři čtvrtletí loňského roku jeho celkové investice do výroby automobilů dosáhly téměř 1,9 miliardy čínských jüanů, což je víc než 270 milionů dolarů. První vůz firmy je už podle všeho testován v běžném provozu.

Hned dva modely

První fotografie elektroauta Xiaomi se nedávno objevily v čínské části internetu, konkrétně na sociální síti Weibo. Vyfocen byl v areálu Xiaomi Science and Technology Park v Pekingu, tedy poblíž centrály firmy.

Očekává se, že základní model bude založen na platformě 400 V a využije baterii BYD LiFePO4. Čtyřdveřový sedan známý dosud pod kódovým označením MS11 se má v sériovém provedení jmenovat Modena. Elektromobil poskytne inteligentní ovládání, automatickou asistovanou jízdu, hlasového asistenta Xiao Ai, velkou holografickou ovládací obrazovku a další vychytávky. Dojezd na jedno nabití dosáhne až 1 000 kilometrů. Představen má být už letos a start sériové výroby je v plánu napřesrok.

Xiaomi ale souběžně vyvíjí i dražší a větší model pojmenovaný Le Mans, který by mohl využívat osmisetvoltovou architekturu a výkonnější baterii CATL Kirin. Vyjet a silnice má v roce 2025. Oba elektromobily budou údajně využívat chytré čipy Qualcomm a Nvidia Orin X nové generace, tedy modernější, než dnes používá většina automobilek.

Už dříve si Xiaomi nechalo provést průzkum, ve kterém odpovídalo 1,7 milionu respondentů a 70 procent z nich hlasovalo pro to, aby auto stálo maximálně 21 750 dolarů (asi 515 tisíc Kč). Je zajímavé, že 10 procent účastníků si naopak přálo, aby vůz stál více než 43 500 dolarů, tedy 950 tisíc korun. Podle čínského serveru LatePost však menší z modelů vysněnou cenu výrazně překročí. Xiaomi Modena prý totiž vyjde minimálně na 260 tisíc juanů, tedy necelých 840 tisíc korun.