Juchelka vládnoucí koalici tvrdě kritizoval. „V tuto chvíli komunikujete tak, že (předsedkyně Poslanecké sněmovny) Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a (ministr financí) Zbyněk Stanjura (ODS) chtějí zrušit či snížit výchovné, které bylo zavedeno před dvěma měsíci,“ zmínil jako jeden příklad opoziční zákonodárce.

Kvůli komunikačnímu chaosu vlády dochází podle Juchelky také například k negativním pohybům na pražské burze. „Komunikační chaos nás na pražské burze (Burza cenných papírů Praha, pozn. red.) stál 31 miliard kvůli Olze Richterové,“ prohlásil Juchelka s odkazem na nedávný výrok pirátské místopředsedkyně Sněmovny o tom, že by nová daň, tzv. windfall tax, měla platit i pro rok 2022, což investory vyděsilo.

Na vládní koalici pak dále útočil. „Vy jste nezvládli energetickou krizi, sociální smír je úplně mimo,“ pokračoval poslanec hnutí ANO a dále zmínil i třeba současnou krizi s nedostatkem některých léků.

Proti Juchelkovým slovům se postavila právě Decroix. „Osobně velmi rozumím tomu, že vaše role je kritizovat a vyvolávat problémy. Dokonce rozumím tomu, že jste stále ještě nastaven v prezidentské kampani, kdy se všechno musí vyburcovat,“ reagovala 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS.

Decroix tím připomněla velmi aktivní roli Juchelky v prezidentských volbách, kdy společně se svým stranickým šéfem a uchazečem o post hlavy státu Andrejem Babišem objížděl Českou republiku. Jako součást kampaně pořádal talk show právě s bývalým předsedou vlády, vystupovali na něm i další představitelé ANO, popřípadě sympatizanti hnutí. Na slova Decroix Juchelka nicméně opáčil: „Nejsem! Vůbec ne. Vraťme se zpátky na zem.“

Spor o budoucnosti Babiše

Zmiňovaná dvojice se v Partii Terezie Tománkové pohádala i kvůli Andreji Babišovi, respektive jeho budoucnosti. „Vnímám politický svět tak, že pokud předseda hnutí, prezidentský kandidát a zakladatel strany už poněkolikáté prohraje volby, vyvodí z toho osobní odpovědnost. Zatím odešli jen marketéři,“ pronesla Decroix s odkazem na nedávnou volební porážku šéfa hnutí ANO.

ČTĚTE TAKÉ: Spor o Pavla v Partii: Bude generálem NATO, vyčítal Fiala. Musím se smát, reagovala Pekarová

Doplnil ji poslanec a místopředseda hnutí STAN Jan Lacina, který připomněl, že i uvnitř ANO jsou lidé, kterým Babiš vadí. Jmenovitě zmínil moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka a ostravského primátora Tomáše Macuru, kteří v prezidentské volbě otevřeně podpořili Babišova soupeře a pozdějšího vítěze Petra Pavla.

Podle Laciny však tato dvojice není sama. „Vím, že v poslaneckém klubu ANO jsou i další lidé, kterým se nelíbilo, jak Andrej Babiš vedl kampaň před prvním, ale hlavně před druhým kolem,“ pokračoval zákonodárce hnutí STAN.

Juchelka ale vzkázal, že se jedná o vnitřní záležitost ANO. „Jsem rád, že o nás má paní Decroix starost. Myslím, že jí to nepřísluší. Také nebudu komentovat vnitřní záležitosti ODS,“ zareagoval.