Chrání hlavu státu, Pražský hrad a korunovační klenoty, doprovází prezidenta na každém kroku a na místa jeho setkání přichází vždy první, aby je mohli prohledat. Nově zvolený prezident Pavel má ale s prezidentskou ochrankou problém. Důvodem by mohl být i její šéf Martin Baláž, který má mít, podle informací médií, blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi.

ČTĚTE TAKÉ: Zemětřesení na Hradě. Kam zmizí „Zemanova parta“ v čele s Ovčáčkem, Mynářem a Nejedlým?

„Ve vztahu k útvaru ochrany prezidenta, nebo alespoň jeho části, nemám důvěru, protože pracuje podle pravidel stanovených Vratislavem Mynářem a ne všechno je v pořádku,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS Pavel.

Předseda policejních odborářů má ale za to, že jde ze strany nově zvoleného prezidenta o nešťastné vyjádření. Jako první o tom informoval web Aktuálně.cz. „Jakýkoliv manažer nebo politik by měl nejdříve přijít, seznámit se s dosavadním chodem a s vedením, zjistit, jak to funguje. A neříkat ,nedůvěřuji, není to plně funkční‘,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.

Sám Baláž Pavlovo vyjádření nechce komentovat, jeho odvolání by mělo být v kompetenci policejního prezidenta. „Pokud mi to nějakým způsobem nevyhovuje a mám pocit, že bych mohl lépe spolupracovat s jinou ochrankou nebo s jinými policisty, je to samozřejmě na dohodě s ředitelem, který má tyto policisty na starosti,“ doplnil Machovič.

Policejní prezident se s nově zvoleným prezidentem Pavlem tento týden sešli. Žádná změna přitom prý na stole nebyla. „Žádný požadavek na personální změny nezazněl a já očekávám, že v horizontu 14 dnů se setkáme znovu a budeme řešit další věci,“ popsal policejní šéf Martin Vondrášek.

Podle bývalého policisty, který roky působil na policejním prezidiu, je už ale teď jasno. „Po zvážení zkušeností, které jsem absolvoval, si myslím, že dojde k výměně,“ sdělil bývalý ředitel pořádkové služby policie Martin Hrinko.

V uplynulých letech přitom k takovým výměnám docházelo vždy jen při nějakém pochybení, jako byla střelba na Václava Klause z kuličkové pistole, nebo když nad Hradem zavlály rudé trenky.