„Jeho první jablko od února 2022. Po 11 měsících v ruském zajetí zešedivěl a výrazně zhubl. Restauratér, manažer a voják Maksym Kolesnykov je jedním ze 116 ukrajinských válečných zajatců, kteří byli v sobotu propuštěni. Prošel si peklem. Neztratil ale vůli bojovat,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.

K tomu zveřejnilo dvě fotografie, které ukazují, jak se Kolesnykov za uplynulých 11 měsíců změnil. Ukrajinský voják výrazně pohubl v obličeji, rovněž mu zešedivěly vlasy. Rusové Kolesnykova zajali krátce po vypuknutí invaze. V sobotu byl propuštěn v rámci další výměny zajatců, kterou Ukrajinci a Rusové provedli.

Podle šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Andrije Jermaka Rusko propustilo ze zajetí 116 ukrajinských zajatců. Ukrajina pak Rusku předala 63 válečných zajatců, mezi nimiž mají být osoby „citlivé kategorie“. K výměně došlo po složitém vyjednávacím procesu a za zprostředkování Spojených arabských emirátů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bijí je dvakrát denně, hrozí znásilněním i kastrací. Ruský voják promluvil o mučení Ukrajinců

„Další velká výměna zajatců. Podařilo se nám navrátit 116 našich lidí – obránců Mariupolu, chersonských partyzánů, odstřelovačů z oblasti Bachmutu a dalších hrdinů,“ uvedl Jermak na Twitteru. Připojil také videozáznam, na němž osvobození vojáci provolávají v autobusu vlastenecké heslo Slava Ukraini (Sláva Ukrajině).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném večerním videoprojevu uvedl, že se od počátku války podařilo Ukrajině dohodnout propuštění 1 762 mužů a žen z ruského zajetí. Ujistil, že Kyjev pracuje na tom, aby na svobodu dostal všechny zajatce.

Moskva a Kyjev již uskutečnily několik výměn válečných zajatců. Naposledy si země vzájemně předaly dohromady 100 vojáků 8. ledna. Šlo o první letošní výměnu. Ukrajinští vojáci, kteří trávili v ruském zajetí více času, bývají značně pohublí. Kyjev shromažďuje nová svědectví o chování ruské armády k ukrajinským zajatcům.

Například londýnské BBC se podařilo vyzpovídat dosud nejvýše postaveného ruského vojáka, který utekl z války na Ukrajině. Bývalý nadporučík Konstantin Jefremov sdělil novinářům mrazivé detaily o mučení ukrajinských zajatců. Podle něj Rusové bijí Ukrajince i dvakrát denně a do výhrůžek zahrnují kastraci i znásilnění.