Prezidentské volby jsou za námi. Většina z nás má podle poměru hlasů logicky ze zvolení nového prezidenta radost. Ta by ale mohla být záhy zhacena, jelikož se uvolnily ruce ministru financí a vládě k tomu, aby se začala prosazovat různá nepopulární opatření. Ta se budou týkat zejména různých škrtů a zvýšení daní. Ostatně i sám generál Pavel, tedy budoucí prezident, hovořil o tom, že se budeme muset do jisté míry uskromnit. Premiér Petr Fiala označil snížení strukturálního schodku za prioritu vlády. Co nás tedy nejspíše čeká a nač se máme připravit? 

Válka ani energetická krize nejsou překážkou snižování schodku

Nepochybně. Přesně takto se vyjádřil ministr financí Zbyněk Stanjura. Veřejné finance je podle něj zapotřebí ozdravit a schodek státního rozpočtu snížit. O populární kroky nepůjde. Rizika spojená s inflací a nesprávným výbojem ekonomiky je nutné eliminovat.

V programovém prohlášení vlády stálo, že se daně zvyšovat nebudou

I programové prohlášení vlády se dá zrevidovat. Když se tak stane, nejspíše se do ekonomiky dostane nepříjemná nejistota. Volič si všechno vyloží velmi jednoduše. Sliby politiků byly podvodem na ně. Volit je už nejspíše nikdy nebudou.

Zatím přišla jen windfall tax

Na to, co se kolem nás děje, se daně prakticky ještě neměnily. Zavedena byla jen daň z mimořádných zisků pro firmy se segmentů energetiky a petrochemie, těžařství a bankovnictví. Dále se mají zdanit zisky energetických firem.

Jak první přijde změna DPH

Měla by přijít jedna jediná snížená sazba DPH, a to 13 či 14 %. Nyní jsou dvě ve výši 10 a 15 %. Jinak pro většinu zboží a služeb platí DPH ve výši 21 %. Ta by měla zůstat stejná. V podstatě se tedy určité skupině lidí DPH zvýší, ale o nic extra dramatického by jít nemělo. Mnohem důležitější bude, kam se jednotlivé subjekty zařadí. Pro některé bude návrat k 21% DPH velmi krušný.  

Zdanění příjmů se měnit nebude, ale stavebko to má asi za sebou

To je snad jedna z mála dobrých zpráv. Ke zdanění příjmů Stanjura přistoupit nehodlá. Počítat je ale třeba s tím, že stavební spoření už se státní podporu nejspíše počítat nebude. Stejně tak se pravděpodobně změní také výchovné.

A co daně z neřestí?

O těch hovořil už i samotný zvolený prezident Pavel. Zvýšit by se měly podle poradce premiéra Štěpána Křečka hlavně daně týkající se elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Jinak také poradce mluvil o celkové inventuře. Jaká ale ve skutečnosti bude, ukáže až čas. Jakési utahování opasků ale přijde, tím si můžeme být jistí.

Zdroje info:

https://www.stream.cz/domaci-9257/fischer-je-pro-zvyseni-dani-vlada-pry-pro-snizovani-schodku-nedela-dost-64532309, https://echo24.cz/a/Hxrwi/snizovani-dluhu-zvysovani-dani-dph,https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-zvyseni-dani-roztoci-spiralu-ktera-ohrozi-stabilitu-statu-222800  

Ministr financí Zbyněk Stanjura: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

The post Škrty a zvýšení daní přichází: Jaká nepopulární opatření budou první? first appeared on Epeníze.