Zákaz dovozu ruské ropy po moři začal platit na konci minulého roku. V neděli pak dochází k rozšíření a embargo platí nově i pro ropné produkty z Ruska. „Východní Evropa historicky dováží více nafty než Západ. V rámci EU však je volný obchod s naftou, takže nelze čekat příliš velké rozdíly v cenové reakci na Východě a na Západě. Ať už konec ruské ropy zasáhne jakoukoli část Evropské unie, případný cenový šok se rozloží i po jejím zbytku,“ řekl pro CNN Prima NEWS Bartoň.

Evropa bude muset nahradit výpadek půl milionu barelů nafty denně. Bartoň připomíná, že v posledních letech zavíraly evropské rafinérie, které zajišťovaly více než milion barelů nafty za den. Alternativami jsou Latinská Amerika nebo Asie.

MŮŽE VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Začínají platit zastropované ceny plynu a elektřiny. Kolik ušetříte od nového roku?

Distributoři ropy a pohonných hmot uklidňují, že v souvislosti s embargem se žádný náraz nečeká. Přesto by se mohly vyskytnout problémy.

„Nejzávažněji se jeví dodávky přes ropovod Adria, kde má Skupina MOL uzavřenou dosud jen krátkodobou přepravní smlouvu s Chorvatskou společností JANAF na nejbližší měsíce. Závislost České republiky na ropovodu Adria se v souvislosti s embargem výrazně zvýší. Přepravní poplatky na tomto ropovodu jsou nesrovnatelně vyšší v rámci celé EU a vlastně nyní patří mezi nejdražší na světě,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí skupiny MOL Martin Pavlíček.

Pokud by se objevily technické potíže na ropovodu Družba, tak by to znamenal velký problém nejenom pro Česko, ale také pro celý středoevropský region. Podle Pavlíčka by to znamenalo, že malá kapacita Adrie by tlačila ceny paliv směrem nahoru.

Společnost Orlen Unipetrol ujistila, že embargo na ruské ropné produkty nebudou mít větší dopad. „Máme zajištěny dodávky ropy v dostatečném množství, a tím pádem je zajištěna i kontinuita výroby pohonných hmot v obou našich rafinériích a jejich následná distribuce pro český trh v obvyklém množství,“ uvedl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

Bartoň se také domnívá, že kvůli embargu na ropné produkty může dojít k prudšímu zdražení nafty oproti benzinu. „Tím se to liší od nedávné situace, kdy se Evropa odřízla od ruské ropy,“ uzavřel ekonom Natlandu.