Hlavní město se má konečně dočkat snadno dostupné čerpací stanice pro vozidla poháněná vodíkem. „Už v prosinci došlo k prvnímu závozu vodíku a v současné době probíhají testy procesu jeho plnění do vozidel,“ potvrdila webu Autosalon.tv Lada Gadas z oddělení komunikace společnosti Orlen Unipetrol, která bude provozovatelem plničky. „Stanici připravujeme na certifikační a kolaudační proces. Předpokládáme, že provoz bude zahájen během prvního čtvrtletí tohoto roku,“ doplnila.

Bylo na čase

Odšpuntuje budování plnicích stanic na H2 poptávku po autech na vodík? „Dokud nemáte infrastrukturu, není odběr, a dokud není odběr, není infrastruktura,“ řekl CNN Prima NEWS Martin Gajdoš, ředitel strategie skupiny ORLEN Unipetrol. „Do roku 2030 chceme dosáhnout počtu 28 čerpacích stanic na vodík v rámci naší sítě,“ prozradil.

Veřejná vodíková plnicí stanice bude volně přístupná, bezobslužná a vhodná pro plnění vyššího počtu osobních i nákladních vozidel a autobusů. Čerpání by mělo být jednoduché a rychlé tak, jak je veřejnost zvyklá u tradičních stojanů na benzin či naftu. Řidičům osobních automobilů zabere od tří do pěti minut, řidiči nákladních automobilů a autobusů si počkají jen o chvíli déle.

„V nabídce bude vodík o tlakové úrovni 350 barů pro vozidla hromadné dopravy a 700 barů pro osobní automobily. V tomto roce plánujeme uvést do provozu také vodíkové stojany na naší čerpací stanici před litvínovskou rafinérií,“ dodala Gadas.

První kousky

Už nyní se v Česku vozy na vodík nabízejí a prodávají. Konkrétně Toyota má už deset objednávek na model Mirai, z toho polovina vozů je už předaných. „Máme i další auta skladem pro případné zájemce,“ řekla Autosalonu.tv mluvčí značky Jitka Jechová. „Zájemce o model Hyundai Nexo zatím registrujeme v nižších jednotkách, oživení zájmu očekáváme právě po otevření barrandovské čerpací stanice,“ doplnil za Hyundai mluvčí David Pavlíček.