• Na Aljašce nesmíte dát losovi alkoholický nápoj

Ve městě Fairbanks na Aljašce je zakázáno podávat losům alkohol, a to z toho důvodu, že zvířata mohou být agresivní, pokud se napijí. Zákon vznikl v reakci na incident z roku 2007. Los, kterého místní později pojmenovali Buzzwinkle, vypil zásoby tamního pivovaru a následně se vydal na „opilecké řádění“. Nakonec ho místní našli na náměstí zamotaného do vánočních světýlek. Zákon má podobným „opileckým eskapádám“ zabránit.

 • Ve Švýcarsku je zakázáno splachovat po 22. hodině

Podivné omezení se vztahuje na obyvatele bytových domů ve Švýcarsku. Vláda takové konání považuje za obtěžování hlukem. V zemi je běžné, že majitelé domů zavádějí domovní řád, který obyvatelům zakazuje splachovat záchod mezi 22. a 7. hodinou, aby nerušili své sousedy, píše web Daily Mail.

 • Pozor na spánek při projevu či schůzce s Kim Čong-unem

Pokud se někdo odváží usnout během projevu severokorejského diktátora, může nést následky. Ministr obrany, generál Hjon Jong-čchol, byl údajně v roce 2014 zabit poté, co během setkání s Kim Čong-unem usnul. Stejný konec měl potkat i vicepremiéra školství v roce 2016 – opět měl usnout během setkání s diktátorem.

 • Ve Skotku nesmíte v opilosti jezdit na krávě

Ve Skotsku je podle zákona z roku 1872 trestným činem řídit v opilosti krávu a koně. V případě prokázání viny hrozí provinilci týdny pobytu ve vězení.

Pozor na prádlo i zvířata

 • I stavba hradů z písku může být nezákonná

V některých oblastech Španělska je stavění hradů z písku na plážích zakázáno jak dětem, tak dospělým. V roce 2016 odhlasovala radnice v Benidormu zákaz stavění hradů z písku na pláži Levante. Pokud vás při jejich stavění někdo přistihne, hrozí vám pokuta. Stejné pravidlo platí i v Aroně a Arice na Tenerife, kde musí veřejnost před stavbou hradu z písku požádat o povolení obecní úřad.

 • Boj Barcelony proti odhaleným turistům

V Barceloně je zakázáno chodit s odhaleným hrudníkem nebo nosit bikiny s výjimkou městských pláží. Za procházku po ulicích města pouze v plavkách vám hrozí pokuta. Úředníci zavedli zákaz nošení plavek v ulicích v roce 2011 poté, co byli frustrováni množstvím turistů, kteří se procházeli po restauracích a obchodech v bikinách nebo nahoře bez.

 • Italský zákon reguluje venčení mazlíčků

Majitelé psů v italském Turíně budou podle zákona městské rady pokutováni, pokud nevyvenčí své psy alespoň třikrát denně. Italové již nyní mohou dostat pokutu nebo strávit rok ve vězení, pokud budou shledáni vinnými z týrání svých domácích mazlíčků.

 • V Rusku si krajkové prádlo nekoupíte

V Rusku je krajkové spodní prádlo fakticky zakázáno na základě předpisů, které byly zavedeny v roce 2014. Celní unie tvořená Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem zavedla nařízení, které vyžaduje, aby oděvy obsahovaly nejméně šest procent bavlny, a to ze „zdravotních a bezpečnostních“ důvodů. Spodní prádlo, které tento požadavek nesplňuje – což zahrnuje i krajkové prádlo – není v těchto zemích k dostání.

 • Jste vdaná? V restauraci si smíte dát pouze jednu skleničku vína

V bolivijském La Pazu platí bizarní zákon, podle kterého je v restauracích a barech zakázáno podávat vdaným ženám více než jednu sklenku vína. Zákon má údajně zabránit tomu, aby ženy pod vlivem alkoholu flirtovaly s jinými muži. Nevztahuje se však na ženaté muže.

Čistota nadevše

 • Zapomeňte na nedělní sekání trávníků

V Norsku je neděle dnem pracovního klidu a podle zákona nesmíte vykonávat žádnou činnost, která způsobuje velký hluk – což se týká i sekání trávníku. Pokud sousedé zavolají policii poté, co dotyčného přistihnou při sekání trávníku v neděli, může dostat i pokutu.

 • Bezdůvodná kastrace je zakázaná

Majitelé domácích zvířat v Norsku nesmějí kastrovat své psy, aniž by k tomu měli pádný zdravotní důvod. Zákon na ochranu zvířat totiž stanovuje, že jinak žádné zvíře nesmí podstoupit rizikový chirurgický zákrok.

 • Za odplivnutí a odhození odpadků v Singapuru hrozí pokuty

V Singapuru je odhazování odpadků nezákonné, stejně jako plivání na veřejnosti. Pokud byste své počínání opakovali, hrozí vám stále vyšší pokuta.

 • Slepice v Georgii nesmí přebíhat silnici

Pokud někdo ve městě Quitman v Georgii vlastní slepice, musí mít na paměti, že je nezákonné nechat je přecházet přes silnici. Zákon stanuje, že majitelé musí mít své slepice neustále pod kontrolou.

 • V Thajsku si nezapomeňte spodní prádlo

V Thajsku je v rámci zákona o veřejné neslušnosti zakázáno vycházet z domu bez spodního prádla. Není však jasné, jak policie tento zákon vymáhá.