Už ve 20 letech naskočil do NHL, odehrál v ní celkem sedm sezon postupně za San Jose Sharks, Chicago Blackhwaks, Tampu Bay Lightning. Z mistrovství světa 1996 a 2000 přivezl zlato.

Díky velmi úspěšné kariéře si dnes 49letý Michal Sýkora mohl dovolit vrhnout se po odchodu z ledu do byznysu. Prostřednictvím společností The Golden Investment a MPM Invest prodával investiční zlato, zlaté slitky a další produkty spjaté s blyštivým kovem. Obraty sahaly ke stamilionům, ovšem před nedávnem prosperitu vystřídaly obrovské problémy.

Sýkora se netrefil do všech obchodních partnerů, u jednoho z nich přišel o 100 milionů korun, odkazuje se deník Blesk na soudní zápis. Ošemetnou situaci se nejprve snažil hasit z vlastních zdrojů, ale průšvih začínal narůstat do rozměrů, na které už sám nestačil.

A logicky na to dopláceli i zákazníci, z velké části slavní sportovci. Ti Sýkorovi – bratrovi pardubického patriota Petra Sýkory – věřili a teď se z nich stali věřitelé. Blesk uvádí, že například někdejší fotbalista David Lafata by rád chtěl zpět 2,6 milionu, kapitán naganského týmu a bývalý reprezentační trenér Vladimír Růžička 2,3 milionu korun, stále aktivní útočník Robert Kousal čtyři miliony a lídr bronzové reprezentace z loňského světového šampionátu Roman Červenka dokonce 25,7 milionu korun.

Seznam známých poškozených je velmi rozsáhlý.

Obě zmíněné společnosti patřící exhokejistovi, který ukončil kariéru na začátku sezony 2004–2005, spadly do konkurzu. Sýkora kvůli nesplaceným dluhům přišel o dva domy a čelí několika trestním oznámením.