Citrusová sezona je v plném proudu. V obchodech regály pod různými tropickými plody doslova praskají ve švech. Není se čemu divit, jelikož spousta z nás právě v zimě preferuje tropické ovoce napěchované vitamínem C. Mezi nejoblíbenější patří především pomeranče. Jejich chuť je unikátní a vynikající jsou mimo jiné také na výrobu džusů. Jak ale vybrat správný pomeranč? Někdy se vám určitě stalo, že zvolené kusy byly hodně vyschlé, nebo naopak částečně nahnilé. My se v následujících řádcích zaměříme na jednoduché triky a také na to, jak pomeranč co nejefektivněji oloupat.

S peckami, nebo bez nich?

Poznat, zdali bude mít pomeranč pecky, nebo nikoli, není jednoduché. Často to zjistíme až v momentu, kdy pomeranč oloupeme. V obchodě byste se měli dívat na spodní stranu pomeranče. Pokud je na ní takzvaný pupek, neboli díra, pak se bude nejspíše jednat o plod s peckami. V opačném případě nikoli.  

Foto: Pixabay

Jak se pozná mladý pomeranč? 

Nejčastěji právě podle oné díry na spodní straně plodu. Pokud na pomeranči tato dírka není, může být také uvnitř scvrklý. Před nákupem je třeba sortiment pořádně osahat. Dužnatější pomeranče se poznají také podle mnohem vyšší hmotnosti. Ta je skutečně vyšší, než by se na první pohled mohlo zdát. Nemůžete-li se rozhodnout mezi dvěma plody, určitě berte ten, který je těžší.

Foto: Pixabay

Pozor na tvrdou slupku

Ta bývá znakem staršího a mnohdy vyschlého pomeranče. Tloušťku slupky je možné vcelku jednoduše odhadnout. Stačí pomeranč v ruce jemně zmáčknout. U kvalitních mladých kusů se mnohdy setkáte i s drobným výtokem šťávy jež se ve slupce samozřejmě nachází. Určitě ale nemačkejte v obchodě pomeranče nějak silněji. Mohly by se poničit, z čehož by obchodníci zřejmě velkou radost neměli.

Zdroje info: tojenapad.sk, lifee.cz, vegmania.cz

Náhledové foto: Pixabay

The post Jak si v obchodě vybrat sladký a šťavnatý pomeranč bez pecek? Jednoduše first appeared on Naše zahrada.