Měsíc Mimas na první pohled rozhodně nevypadá, že by se na něm mohl vyskytovat oceán | Sonda Cassini ale naměřila zvláštní oscilaci v jeho rotaci | Vysvětlením by mohl být právě velký podpovrchový oceán
Nejmenší a nejvnitřnější ze Saturnových velkých měsíců Mimas fascinuje svou značnou podobností Hvězdu smrti ze světa Hvězdných válek. Jeho ledový povrch o celkové rozloze o něco menší než Španělsko je zrytý mnoha krátery, v čele s extrémně masivním kráterem Herschel o průměru 139 kilometrů, jehož dno místy zasahuje do hloubky 10-12 kilometrů.
„Hvězda smrti“ překvapila. Saturnův Mimas možná má skrytý oceán
Mimas je sice tvořený převážně ledem, ale na první pohled rozhodně nevypadá, že by se na něm mohl vyskytovat velký podpovrchový oceán. Když ale v oblasti Saturnu operovala americká meziplanetární sonda Cassini, naměřila zvláštní oscilaci v rotaci Mimasu. Výsledky měření ukázaly, že by vysvětlením mohl být velký podpovrchový oceán na Mimasu.
Specialistka na geofyziku vesmírných ledových těles Alyssa Rhodenová z amerického výzkumného institutu Southwest Research Institute a její kolegyně Adeene Dentonová z americké Purdue University ověřovali teorii o skrytém oceánu na Mimasu pomocí analýzy vzniku kráteru Herschel se simulačním softwarem iSALE-2D.
Představitel nové kategorie malých ledových a „stealth“ oceánských světů?
Badatelky zjistili, že v době nárazu tělesa, při němž asi před 4,1 miliardami let vznikl kráter Herschel, objímal měsíc Mimas ledový příkrov o mocnosti minimálně 55 kilometrů. Pozorování dnešního Mimasu a modely jeho ohřívání vnějšími silami přitom ukazují, že pokud má Mimas vnitřní oceán, tak je nad ním maximálně 30 kilometrů ledu.
Podle Rhodenové a Dentonové to naznačuje, že se vnitřek Mimasu během uplynulých 4,1 miliard let ohřál. Jeho podpovrchový oceán se zvětšil. Stále je také ve hře možnost, že Mimas byl tehdy kompletně zmrzlý a je zmrzlý i dnes. Badatelky jsou ale přesvědčeny, že přítomnost podpovrchového oceánu dobře odpovídá modelům vzniku tvaru kráteru Herschel, jak ho dnes pozorujeme.
Pokud se definitivně potvrdí, že na Mimasu opravdu existuje rozsáhlý podpovrchový oceán, bude to mít vliv na naše představy o vzniku a vývoji podobných těles. Mimas by se stal představitelem nové kategorie malých ledových a „stealth“ oceánských světů, jejichž povrch prakticky jinak nenaznačuje, že pod ním takový oceán je.
Rhodenová nepochybuje o tom, že další důkladný výzkum Mimasu a jeho případného podpovrchového oceánu přinese významné poznatky pro pochopení systému Saturnu s jeho měsíců, stejně jako ikonických Saturnových prstenců.
Přečtěte si také:
- Česká spořitelna zakáže přístup do internetového bankovnictví z Windows 7 a Windows 8.1
- Takhle bude vypadat nastavení hlasitosti ve Windows 11. Microsoft vyslyšel některé nářky
- Alza prodává herní počítače jako IKEA nábytek. Pošle díly, vy si je poskládáte