Nejméně tři vypouštěcí zařízení raket Patriot byla dnes vidět na varšavském vojenském letišti Bemowo, uvedla AP. Ministr obrany Mariusz Blaszczak už o víkendu napsal na twitteru, že přesun baterií Patriotů ze základny v Sochaczewu v centrální části Polska do Varšavy je důležitou součástí výcviku 3. varšavské raketové brigády protivzdušné obrany.

Pořízení raket Patriot bylo součástí polských nákupů amerických, jihokorejských a dalších zbraní za mnoho miliard dolarů.

Protivzdušnou obranu země posílilo také rozmístění německých baterií raket Patriot na východě Polska, kde loni při dopadu rakety, která přeletěla hranice s Ukrajinou, zahynuli dva civilisté.

Očekává se, že Polsko brzy navštíví americký prezident Joe Biden, potvrdil Marcin Przydacz z kanceláře polské hlavy státu. V rozhovoru s televizí TVN 24 nechtěl však hovořit o podrobnostech, ani o tom, zda se Biden v Polsku setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Polsko si od Bidenovy návštěvy podle Przydacze slibuje další posílení východního křídla Severoatlantické aliance, a to včetně Polska, pokud jde o americkou vojenskou přítomnost v zemi, jakož i urychlení nákupů vojenské výzbroje. Polsko totiž část svých zbraní poskytlo Ukrajině, která například polské tanky použila při osvobozování Charkovské oblasti a Chersonu. Na oplátku Varšava doufá, že získá další americké tanky Abrams a rakety Patriot.

Americká média na konci ledna uvedla, že cílem Bidenovy návštěvy v Evropě bude dát najevo podporu Ukrajině, kterou loni 24. února vojensky napadlo Rusko. Biden by v Evropě mohl rovněž oznámit nový balík pomoci Kyjevu.