„Říká se, že by člověk měl mít rezervu dva měsíční platy. Já jsem ale na mateřské, takže momentálně nic neodložím. Začnu v září, to už půjdu do práce, tak to plánuju,“ uvedla jedna z žen oslovených v anketě štábem CNN Prima NEWS.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Banka si spletla rodná čísla a po seniorovi vymáhala dluhy. Potvrzení od ní žádal měsíce

Počet Čechů, kterým docházejí peníze, přitom roste. Zatímco před půlrokem bylo bez finančních rezerv 130 tisíc domácností, teď už je to 400 tisíc. Ukazuje to statistika Sociologického ústavu Akademie věd.

Mohou za to především drahé energie a drahé potraviny. Každá desátá domácnost se tedy může kvůli neočekávaným finančním výdajům dostat do vážných potíží. Někteří hledají přivýdělek, omezují spotřebu anebo žádají o sociální dávky. Polovina těch nejchudších domácností přitom nemá doma internet. A musí úřady obíhat osobně.

„Řada domácností už ani úspory nemá a musí si půjčovat. V případě, že tento trend bude pokračovat, se bude situace domácností zhoršovat,“ popsala ekonomka Sociologického ústavu Kamila Fialová.

Zájem o nebankovní půjčky trhá rekordy

Rýsuje se tak hrozba v podobě další vlny exekucí. „Velkým rizikem je, že tento typ klientů nesplní parametry pro získání klasické bankovní půjčky, takže se obrací na jiné alternativní zdroje. Prohlubuje se tak závislost na jiných formách půjčování,“ vysvětlila ředitelka strategie finančního zdraví v České spořitelně Monika Hrubá.

Zájem o nebankovní půjčky trhá rekordy. Loni si podle České leasingové a finanční asociace Češi za první tři čtvrtletí vzali spotřebitelské půjčky u nebankovních společností za rekordních 20 miliard korun, meziročně o 15 procent víc.

Když dojdou peníze, jako první prý lidé přestávají platit energie, ukazují data Sociologického ústavu. Následuje nájem a platby za telefon a školné.

Ohrožení ale nejsou jen lidé s nízkými příjmy. „I domácnosti s nadprůměrnými příjmy se můžou kvůli vyšší inflaci a minimálním rezervám dostat do finančního stresu a do problémů,“ prohlásil hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Přestože inflace už by měla ke konci letošního roku výrazně zpomalovat, lidé stále budou čelit poklesu reálných mezd. Tedy že si za své příjmy koupí méně než před rokem.