Oznámení se týkala nákladů na dopravu, sdílení účtů a Xboxu 360. Na webových stránkách tří digitálních společností bylo možné vyčíst věci, které tam být neměly. Šlo skutečně o nedopatření, nebo jsme se věci dozvěděli dříve, než nastal ten správný čas?

U všech tří společností šlo o oznámení na webových stránkách, ve kterých informovaly o kontroverzních inovacích svých služeb. Krátce po svém zveřejnění ale byla prohlášena za chybná a stažena.

U Amazonu šlo o zvýšení minimální hodnoty objednávky pro bezplatné doručení. Ta se měla v přepočtu zvýšit o přibližně 250 Kč. Poznámka na stránce nápovědy Amazonu byla dokonce zveřejněna dvakrát, a poté opět odstraněna.

Na oficiální stránce nápovědy pro Xbox si hráči všimli poznámky, že Microsoft v květnu plánuje ukončit provoz online platformy obchodu pro Xbox 360, který vydal v roce 2005.

U Netflixu šlo o poměrně zásadní změny v oblasti sdílení účtů. Tato opatření, namířená proti nešvaru nelegálního sdílení účtů, už Netflix sliboval delší dobu. Najednou se ale na stránkách nápovědy poskytovatele objevily podrobnosti o nových pravidlech, které byly ve srovnání s těmi předchozími poměrně zásadní. Hlavní roli mělo v tomto ohledu hrát vlastní bydliště. Zařízení, která účet používají na jiných místech, měla být zablokována.

Amazon, Netflix, Microsoft: technologické firmy matou staženými oznámeními

Zda se nedávná oznámení tří technologických firem objevila chybně nebo to byl záměr se pravděpodobně nedozvíme. Kdo ví, možná šlo o taktickou přípravu uživatelů na nepopulární změny. | Zdroj: Bastian Riccardi/Unsplash

Všechna tři oznámení vyvolala mezi uživateli nelibost a po krátké době byla stažena. Jejich vyvrácení ze strany firem ale nebylo nijak intenzivní. Amazon uvedl, že hodnota minimální objednávky i nadále zůstává na původní nižší částce, co ale myslí oním “i nadále” ale není blíže specifikováno.

Microsoft také jen stroze uvádí, že v květnu obchod pro Xbox 360 nezavře. Tento krok ale není vyloučen o několik měsíců později.

A zdá se, že i Netflix se své prohlášení snaží hodit tak trochu do outu. Uvádí, že pravidla se ve skutečnosti týkají jiného trhu. Zároveň ale není vyloučeno, že by se do budoucna mohla rozšířit i do jiných regionů. Už dříve platforma oznámila, že Netflix sdílení účtů omezit chce. Nicméně momentálně údajně platí pouze pro Chile, Kostariku a Peru.

V případě Microsoftu popření unáhleného oznámení nechává prostor pro brzký obra. Pokud společnost oficiálně prohlašuje, že nezavře obchod Xbox 360 v květnu 2023, přistoupí k tomuto nepopulárnímu kroku snad krátce poté?

Co přesně nastane pro zveřejnění a následném stažení uvedených tří oznámení se teprve uvidí. Pro dotčené zákazníky mohlo být oficiálně neúmyslné zveřejnění dokonce výhodou. Například v případě Netflixu se na internetu okamžitě objevily masivní protesty proti této změně.

Někteří uživatelé dokonce oznámili, že chtějí zrušit své předplatné. Netflix si nyní možná pořádně rozmyslí, něž v dohledné době zavede plánovaná opatření na velkých trzích, jako například v USA.

Zároveň ani není nereálná taktika technologických společností, které si takovým způsobem připravují půdu pro nepříjemná oznámení “přehlédnutím” nebo cíleným únikem informací.

Nebylo by pro firmy dokonce užitečné, kdyby se tvrdá a zásadní omezení, uživatelé dozvídali postupně? Kdyby zákazníci raději věděli co se chystá a na co se mohou do budoucna připravit?

Společnostem do dává možnost inovace zavádět ve zmírněné podobě. Pokud by poté sáhly po ještě přísnějších opatřeních, pravděpodobně by nebyly vnímány jako méně špatné. A pak ať nám nikdo neříká, že s námi firmy nehrají psychologické hry a nepoužívají při tom různé triky.

Zdroj: Der SpiegelGamesRadar+