Doktor Bohumír Novák (62) je praktikem tradiční čínské medicíny, celoročně chodí bos a druhým rokem se považuje za semibreathariána. To znamená, že téměř nepřijímá fyzickou stravu a živí se čistou energií. Podle lékařského vyšetření je zdravý a odezněly u něj nastupující civilizační choroby, jako je třeba cukrovka. V rozhovoru pro Lifee.cz vysvětluje svůj přístup k jídlu, který je odborným světem považován za nebezpečný a život ohrožující.

Doktor Bohumír Novák z Nového Města na Moravě má vystudovanou klasickou medicínu, pracuje jako klinický mikrobiolog a také praktik tradiční čínské medicíny. Odtud také pramení jeho zájem o alternativní způsoby stravování, jako je právě breathariánství. Sám se zatím považuje za semibreathariána. Tvrdí, že se fyzicky cítí na 25 let. Během dvou let se při výšce 174 centimetrů vypracoval z váhy 95 kilogramů na 62.

„Cvičením a lehkým posilováním jsem zpevnil a zpružnil tělo. A prakticky jsem se zbavil orgánového i vnějšího tuku. Podle biochemických testů můj organismus omládl o 30 let a odezněly všechny nastupující civilizační choroby, tj. počínající cukrovka, námahová dušnost i bolesti kloubů,” vyjmenovává Bohumír Novák v našem rozhovoru.

Ani teď, v zimních měsících, nenazouvá boty. Dva roky mě nebolela hlava, nevím co to je nachlazení ani únava, a to ani po fyzické práci a cvičení. Nezabývám se minulostí ani budoucností. Netoužím po úspěchu ani po bohatství. Přesto všechny tyto věci mám. Žiji přítomným okamžikem a pociťuji hluboký klid a svobodu,” tvrdí doktor Novák.

Lékař radí, jak na imunitu podle tradiční čínské medicíny: Svědčí jí lokální potraviny, pozor na jogurt po ránu

Pane doktore, co přesně je breathariánství?

Breathariánství je životní styl, kdy nemusíte přijímat žádnou fyzickou stravu. Na jídle jste nezávislí a žijete z čisté energie, která vás obklopuje. Tato energie se v různých kulturách nazývá různě – prána, Qi, Ki, MANA, kosmická energie, božská energie… Pro vědu je podstata žití z čisté energie stále nepochopitelná a nepřijatelná. Žití z energie je ale známo po tisíce let.

Jak je možné dosáhnout tohoto stavu?

Prvním krokem při přechodu na žití z energie je detoxikace organismu, a to nejen fyzická, ale i duševní. Je prováděna prostřednictvím půstů a postupného přechodu na vegetariánskou stravu, meditacemi, uvolňováním psychických blokád z minulosti a strachu z budoucnosti a správnými technikami dýchání.

Breathariáni se obvykle těší pevnému zdraví. Jejich duševní, ale i fyzické síly se znásobují a rozšiřuje se jim vědomí a hranice vnímání. Breathariánství ale není jen o jídle. Jde o celkovou změnu pohledu na život, zbavení se závislostí fyzických i psychických a získání netušené svobody.

Trvá tento proces dlouho?

Přechodu na pránickou výživu, čistou energii, předchází obvykle několikaletá příprava a celý cyklus přechodu bývá zakončen třítýdenním procesem, během kterého se člověk vzdá fyzického jídla a buňky svého těla přeprogramuje na příjem čisté energie. Nejedná se v žádném případě o hladovění nebo půst.

Může to mít nějaká úskalí?

Jedním z problémů, které dosažení stavu plného breathariánství brání, může být tzv. senzorická chuťová deprivace. Z tohoto pohledu se jeví jako vhodnější cesta semibreathariánství, kdy je malé množství potravy přijímáno kvůli chuťovým vjemům, ale ne kvůli příjmu energie a výživě organismu.

A plné breathariánství?

Breathariánství je spojeno s velmi pokročilou technikou způsobu hospodaření s životní energií. V minulosti bylo výsadou východních asketů, avšak v dnešní době se praktikování tohoto životního stylu věnují lidé na všech kontinentech. Zároveň se ale breathariánství stává terčem kritiky vědců a výživových poradců, mnohdy placených farmaceutickým a potravinářským průmyslem.

Proč je pro nás tak obtížné vzdát se jídla?

Jídlo je jednou z nejdůležitějších součástí našeho života. Kromě spánku věnujeme stravě podstatnou část života. Je nejen zdrojem živin a energie pro organismus, ale i prostředkem smyslového potěšení či společenskou záležitostí.

Jídlo je pro většinu z nás jedním z hlavních důvodů naší existence zde na Zemi. Je hnacím motorem většiny lidských činností. Zajištění obživy je důvod, proč pracujeme, ale i vedeme války. Často slouží jako motivační prostředek a v neposlední řadě je zdrojem nemocí, bolesti a strachu. Vede se mnoho diskusí o optimálním složení stravy, které zajistí to nejlepší zdraví a dlouhý spokojený život.

Takže výživoví poradci nemají pravdu?

Během života se setkáváme s různými stravovacími směry. Pokud uvěříme, že některý z nich je pro nás ten nejlepší, pak se jím řídíme. Možná po čase zjistíme, že jiný směr je lepší, a tak svou stravu opět přehodnotíme a přizpůsobíme.

Časem možná dospějeme k poznání, že skutečně optimální strava vlastně neexistuje, protože jakýkoliv předpis způsobu stravování ignoruje skutečné potřeby našeho organismu v dané chvíli a za daných podmínek. To nás přivede k poznání, že nejdokonalejším stravovacím systémem je hlas našeho těla, náš vnitřní hlas. A zpravidla také dojdeme k poznání, že: „Vše je úplně jinak!

Co to znamená?

I přes zdánlivý rozpor jednotlivých stravovacích směrů nakonec platí, že jsou jen různými stupni na cestě odlehčování stravy a nijak si neodporují. Změna stravy směrem ke zdravější neznamená jen přidání zdravé potraviny a vypuštění té nezdravé. Každá potravina náš organismus zatěžuje, některá víc, některá méně.

Pak obvykle následuje vypuštění masa (vegetariánství), vypuštění živočišných bílkovin (veganství), možná přechod k syrové stravě (vitariánství), může následovat vypuštění zeleniny (fruktariánství), přechod na šťávy (liquidariánství) a nakonec vypuštění veškerých potravin (breathariánství). Vždy uděláme jen další krok ke zjemnění stravy a k vyšší čistotě organismu a možnosti lepšího proudění energie v našem organismu.

Za bolest při menstruaci může stres a mobilní telefony, pomůžou bylinky, radí lékař tradiční čínské medicíny

Jak tedy poznáme, který směr je pro nás nejvhodnější?

Stravovací směry jsou jenom pojmy, jen slova. Je to snaha zařadit se do skupiny obdobně smýšlejících lidí a řídit se předepsanými pravidly. Jsou to ale jen vodítka, rady, jak řídit své stravování. Poučte se z rad a pak si stanovte svůj vlastní směr. Jste to vy, kdo rozhoduje o svém zdraví, ne tabulka nebo hodnocení druhých. Nikdo nemá právo mluvit vám do stravy ani do vašeho života. Když zvolíte nesprávně, jste to vy, kdo si nese následky, nikdo jiný za vaše rozhodnutí zodpovědný není.

Jsou některé potraviny zdravější a jiné méně?

Co je zdravé a co nezdravé? Zdravá potravina je pojem relativní. Pro všežravce může být zdravé pečené kuře. Pro vegetariána je kuře silně nezdravé. Pro liquidariána je kuře až životu nebezpečné. Pro breathariána je kuře jako zdroj energie zbytečné. Zdravá potravina je taková, která přispívá ke zkvalitnění života nebo udržení dobrého zdraví. Může se měnit s aktuálními životními podmínkami, věkem a ročním obdobím. Proto je třeba naučit se vnímat své tělo, zkoušet a hledat pro sebe tu nejlepší cestu. Cesta každého člověka je jedinečná a neopakovatelná.

Co když nám to jídlo prostě jenom chutná?

Strava, a to nejen ta fyzická, přináší lidem nejen uspokojení, ale i nemoci a utrpení. Vzhledem k tomu, že se lidé nejčastěji stravují a žijí způsobem v dané společnosti obvyklým, netuší, že jejich nemoci nejsou normálním stavem jen proto, že jimi trpí i všichni ostatní kolem. Nemoc není přirozený stav. Přirozené je být zdravý.

Problémem je naše nevědomost a nechuť vymanit se ze zaběhnutých společenských i rodinných zvyklostí. „Kdybych neměl potěšení z jídla, co bych z toho života měl?” Proto spoléháme na lékaře a vědce. Nesplní-li lékař naše očekávání, anebo nám dokonce radí změnu životního stylu, raději vyhledáme jiného, lepšího lékaře.

Není ale jídlo dobré pro naši psychiku?

Kromě zdravé stravy je velmi důležitý stav naší duševní pohody a vyrovnanosti. Dalšími důležitými aspekty zdravého stylu života jsou přiměřený pohyb, vyhýbání se stresu a správné dýchání. Nejen odlehčování a zkvalitňování stravy má příznivý vliv na naše zdraví, ale i snižování jejího množství. Většina naší populace má sklony k přejídání. Nejíme z hladu, ale pro chuť a jako společenskou záležitost nebo tradici.

Kontroverzní mléko: Jde spíše o lék, než základní potravinu, míní odborník na tradiční čínskou medicínu

Když už se rozhodneme přejít na nový styl stravování, čeho se vyvarovat?

Rozhodnete-li se změnit své stravování, přecházejte na to nové pozvolna a trpělivě, postupnými změnami. Při rychlém či násilném přechodu se vystavujete nebezpečí, že váš organismus nebude dostatečně připravený. Poškození organismu může být na psychické i na fyzické úrovni.

Zkoušejte, experimentujte a sledujte své pocity a projevy svého organismu. Radami, návody a tabulkami se řiďte jen jako doporučeními. Usilujte o cestu k přirozenosti. Lidská bytost je příliš složitá a komplikovaná na to, aby mohla být dostatečně pochopena rozumem. Mnohem přesnějším vodítkem je intuice a instinkt, tedy přirozené reakce organismu.

Je podle vás možné ošálit nebo zastavit stárnutí očištěním těla?

Naše tělo je prakticky nesmrtelný biologický počítač se schopností kompletní regenerace. Takový hardware, který naši duši, software, přepravuje po cestách života a poznání. Zpracovávání potravy, a to nejen té fyzické, zanáší tělo tukem a toxickými látkami, stejně jako PC spamy a nepotřebnými daty. To se projevuje ucpáváním energetických kanálů, což má za následek snížení schopnosti normálně fungovat a stárnutí.

Postupným odlehčováním stravy uvolňujeme energetické dráhy, napojujeme se na čistou vesmírnou, chcete-li božskou energii, pročišťuje se naše mysl a dostáváme se zpět k našemu přirozenému stavu.

Čínská houba Reishi: Co o ní říká tradiční medicína a co prozradila věda

Další články

  • Život po boku Bonnie a Clydea: Blanche Barrow byla švagrová slavného gangstera, loupila jen z lásky ke svému manželovi
  • Tomáš (29): Přítelkyně se chce přestěhovat do Londýna. Ale já to mám rád tady v Čechách
  • Ewa Farna a její módní styl: Miluje saka všech velikostí a barev i zářivé korunky ve vlasech
  • Romana Vojtka zdobí ve Zlaté labuti falešný knír: Děti se mi doma smály, když jsem se snažil o vlastní
  • Míša (42): Manžel nerespektuje důležité rodinné pravidlo. Dělá přesně to, co dětem zakazujeme