„Vyrábějte a šijte z pohodlí domova různé textilní hračky a vydělejte si až 6 270 Kč týdně! Podmínkou je základní úroveň ručního a strojového šití. S výrobou může pomáhat celá rodina. Po domácích výrobcích se nevyžaduje vlastní prodej.“ Tak vypadal jeden z inzerátů na portálu Hyperinzerce.cz. Zareagovala na něj třeba Denisa Kuchyňková z Jihomoravského kraje, načež přišla žádost o peníze.

„Za materiál jako takový neplatíte nic, platí se pouze firemní pojistka, ta Vám bude vrácena zpět po odevzdání zkušebního materiálu,“ dověděla se Kuchyňková z e-mailové odpovědi podepsané jménem Kamila Červánková. „Pojistka činí 300 Kč. Je to proto, abychom zamezili případné krádeži,“ následovalo upřesnění.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mladý muž skočil na lep podvodníkům. Místo mobilního telefonu mu přišly nahnilé brambory

Denisu Kuchyňkovou zmiňovaná pojistka proti krádeži zarazila. „Hodně jsem se vyptávala, i na to, jak je to se smlouvou a podobně, o jakou firmu se jedná,“ popsala. Dověděla se, že má jít o výrobce originálních textilních hraček Noe ze Sušice u Přerova.

Na jeho webových stránkách si ale naštěstí všimla varování před podvodem. „Na portálu nabízejícím brigády se objevil falešný inzerát, který zneužil jméno naší firmy pro nalákání potencionálních brigádníků na domácí šití hraček…“ napsala společnost Noe.

Toto upozornění firma podle jejího ředitele Vladimíra Beckerta vyvěsila na web i na sociální sítě hned po prvních reakcích podvedených. Díky tomu se zřejmě podařilo snížit počet okradených.

„Myslím však, že jde o nebezpečné jednání, které má za cíl nachytat co největší skupinu lidí. Řada z podvedených se totiž vůbec neozve, a tak nemáme přehled o celkovém počtu poškozených. Navíc se inzeráty mění, takže je správce není schopen zachytit včas, ani není schopen posoudit, zda jde o podvod,“ vysvětlil Beckert.

Vymaže se jeden, objeví se další

Zároveň dodal, že firma už dvakrát inzertní portál upozornila na podfuk. „Tvrdí, že s tím nejsou schopni nic dělat. Pouze závadný inzerát vymazat. Ten se ale v jiné podobě objeví znovu,“ doplnil šéf Noe.

Podvodníci ke zvýšení důvěryhodnosti navíc zneužívají i odkaz na web projektu Rodinná firma. Ten zastřešuje výše zmíněná Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Také asociace proto vložila na stránky projektu důrazné varování: „Byli jsme informováni, že náš web rodinnafirma.net je zneužíván jako důkaz důvěryhodnosti na podvodných inzerátech, které nabízí práci z domova. Dále z lidí vylákají peníze za materiál. Lidé však nikdy nedostanou ani práci, ani peníze. Inzeráty se nejčastěji objevují na Hyperinzerci! Nikomu neposílejte peníze předem, náš web podporuje rodinné firmy, nenabízí práci. V případě, že takový inzerát uvidíte, pošlete nám ho a nahlašte správci webu!“

Policie už po zadavateli inzerátů pátrá. Aby ale mohl být případný postih účinný, je třeba, aby se na ni obrátili pokud možno všichni poškození, a to přesto, že se jedná o malé částky.