Koruna se na začátku nového týdne dostala spolu s polským zlotým a maďarským forintem pod prodejní tlak, který podle Jana Vejmělka z Komerční banky souvisel s oslabením eura vůči dolaru. “Kurz koruny vůči euru se z ranních kotací u 23,76 CZK/EUR postupně vyšplhal až o téměř deset haléřů výše,” popsal vývoj Vejmělek.

Pražská burza začala nový týden mírným poklesem. Index PX po třech předchozích růstech dnes ztratil 0,09 procenta na 1353,88 bodu. Proti růstu akcií energetické firmy ČEZ a Monety Money Bank působil pokles Komerční banky a Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

“Pražská burza v úvodu nového týdne hledala směr dalšího vývoje, když index PX se střídavě pohyboval v kladném a záporném teritoriu, aby nakonec uzavřel s mírnou ztrátou,” popsal obchodování makléř Fio banky Josef Dudek.

Nejvýraznější ztráty dnes postihly cenné papíry zbrojovky Colt CZ, které odevzdaly 1,71 procenta na 575 korun. Dolů šly také dvě ze tří bankovních emisí, a to Komerční banka o 1,14 procenta na 735 korun a Erste Bank o 0,22 procenta na 831 Kč.

U Komerční banky investoři vybírají zisky před blížícím se středečním zveřejněním čtvrtletních výsledků, upozornil makléř Wood & Company Vladimír Vávra. Akcie pojišťovny VIG zlevnily o 0,83 procenta na 594 korun.

“Naopak většímu poklesu indexu PX zabránil ČEZ, který uzavřel se ziskem 1,69 procenta na denním maximu 933 Kč,” podotkl Dudek. S nárůstem o 0,12 procenta na úrovni 82,80 koruny uzavřely cenné papíry Monety.