Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je „objektivně těžká“, řekl televizi Nastojaščeje vremja velitel jedné z ukrajinských jednotek, bránící toto město na východě země. „Nepřítel částečně obsadil průmyslovou zónu a čtvrť soukromých domů až po řeku. Skutečně se mu daří prorážet na nevelkých úsecích fronty a přibližovat se k našim pozicím. Město je nyní ustavičně a systematicky ostřelováno z minometů,“ řekl Denys Jaroslavskyj.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Výbuch a oblak hustého dýmu. Ukrajinci ukázali, jak zničili chloubu Rusů za půl miliardy

Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoposelství uvedl, že Bachmut byl ústředním tématem jeho pondělní schůzky s armádním velením. Obrana proti ruským pokusům proražení linií na tomto úseku fronty podle něj bude pokračovat.

Do listopadu loňského roku bylo z ukrajinských knihoven vyřazeno přibližně 19 milionů výtisků knih, které vyšly v dobách Sovětského svazu nebo byly v ruštině. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou poslankyni Jevheniji Kravčukovou. Co se s vyřazenými knihami stalo, není jasné.

Vyřazeny podle Kravčukové byly také některé knihy ze sovětské éry v ukrajinštině. Z 19 milionu výtisků podle ní bylo 11 milionů v ruštině.

„Za poslední den nepřítel provedl šest raketových a 24 leteckých úderů. Vystřelil 75krát z raketových systémů, zejména na civilní objekty v Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské a Chersonské oblasti, došlo k civilním obětem,“ uvádí podle webu Ukrinform generální štáb ve svém prohlášení s tím, že hrozba dalších ruských leteckých a raketových úderů na celé území Ukrajiny zůstává vysoká.