Asi neexistuje jenom jeden způsob, jak zvládat úzkosti. Někdy postačí začít zhluboka dýchat, jindy napočítat do 10. Experti z Choosing Therapy přišli z tzv. pravidlem 333, které umožňuje “vrátit” se zpátky do světa kolem nás a pomáhá zvládnout přicházející úzkosti.

Podle Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra je přiměřená úzkost běžná emoce stejně jako strach, vztek, smutek nebo štěstí a je důležitá právě pro přežití. Úzkosti se nevyhýbají ani mladým lidem. Český rozhlas loni informoval, že dětští psychiatři měli v ordinacích o polovinu víc pacientů než v roce 2010. Pokud pociťujete problémy, je samozřejmě na prvním místě návštěva odborníka. Jako doplněk pak můžete zkusit i jednu techniku, která se jmenuje pravidlo 333.

Válka na Ukrajině: Psycholožka radí, jak vysvětlit situaci dětem, zbavit je strachu a úzkosti

Co je pravidlo 333?

Použití tohohle pravidla přijde vhod, pokud se potřebujete uklidnit ve chvíli, kdy cítíte úzkost, nebo vámi zjednodušeně řečeno lomcují emoce a neumíte si s nimi poradit. Kdysi se doporučovalo třeba napočítat do 10, dnes můžete zkusit pravidlo 333. Souvisí s prostředím, ve kterém se nacházíte a vyžaduje si tyto věci:

  • identifikujte 3 zvuky, které slyšíte
  • pojmenujte 3 věci, které vidíte
  • dotkněte se tří věcí, které jsou kolem vás

Nejde o striktně vědeckou metodu, ani vás to úplně nezbaví úzkosti, ale pomůže to ukotvení v právě prožívaném okamžiku. A může jít o užitečný nástroj, jak zvládnout úzkost v dané chvíli. Funguje to tak, že začnete vnímat své okolí pomocí smyslů.

PORADNA: Po porodu cítím jen úzkost a bezmoc. Co je příčinou a jak stav napravit, radí zkušená psycholožka

Jak funguje pravidlo 333

Vyžaduje si, abyste našli tři příklady toho, co můžete vidět, slyšet a dotknout se toho v prostředí, ve kterém se zrovna nacházíte. Pokud se ptáte, jestli to funguje, tak samozřejmě každý člověk je jiný a může své úzkosti prožívat jinak. Úzkosti jsou někdy méně náročné, jindy horší. Nicméně do jisté míry to pomáhá.

Metoda 333 není určena ke spěchu, navíc zpomalení samo o sobě umí divy. Zaměřte se na zvuky kolem vás. Ať už někdo chodí po chodbě, ťuká do počítače nebo si na dvoře hrají děti. Nejde jenom o vnímání zvuků, klidně si sami pro sebe řekněte, co právě slyšíte. Dáte zvukům jméno, zastavíte se a napětí povolí. Najít tři objekty, na které se dá koukat, je druhým krokem. A rovněž si je popište. S třetím krokem je to také snadné. Postačí třeba najít klíče v kapse, pohladit si stůl a pocítit pod prsty strukturu dřeva, nebo se dotknout svých vlasů. Také si řekněte, co právě držíte. Uvědomení si přítomného okamžiku a světa kolem vám pomůže vyjít z toho, co se odehrává ve vašem vnitru. A pomůže alespoň zjemnit stav úzkosti.

Pokud máte vy nebo někdo ve vašem okolí problém s úzkostmi a depresemi, pomoc lze najít na Modré lince a Lince první psychické pomoci.

Trpíte úzkostmi, depresí nebo chronickými bolestmi? Vědci doporučují speciální pletací terapii

Zdroje informací:

Healthline.com: What Is the 333 Rule for Anxiety?

Choosingtherapy.com: The 333 Rule: Benefits & How to Use It

Další články

  • Lenka (35): Díky záhadným brýlím jsem zřejmě nakoukla do budoucnosti. Ten obraz z hlavy nikdy nevymažu
  • Nebojácná Miep Gies: Anne Frankovou ukrývala před nacisty a zachránila její deník
  • Život po boku Bonnie a Clydea: Blanche Barrow byla švagrová slavného gangstera, loupila jen z lásky ke svému manželovi
  • Tomáš (29): Přítelkyně se chce přestěhovat do Londýna. Ale já to mám rád tady v Čechách
  • Ewa Farna a její módní styl: Miluje saka všech velikostí a barev i zářivé korunky ve vlasech