Jan Šojdr si v úterý rozsudek vyslechnout nepřišel. Už dříve u soudu uvedl, že svou vinu uznává. Rozporoval ale výši škody. Podle obžaloby na podvodném prodeji nemovitostí zadlužených lidí údajně vydělal přes devět milionů korun. Šojdr podle obžaloby vyhledával lidi ve špatné finanční a psychické situaci.

ČTĚTE TAKÉ: Dopředu promyslela miliardový podvod i útěk. FBI marně hledá bulharskou kryptokrálovnu

Pod slibem, že jim pomůže zaplatit jejich dluhy, je přesvědčil, aby prodali své nemovitosti. A to lidem, které si sám vybral. Poškození tak údajně přišli o statisíce korun. „Někteří z nich přišli o střechu nad hlavou, podepisovali něco, co nebylo pravda – že dostanou část vyplaceno, ale nedostali. S těmi penězi disponoval vždy pan obžalovaný, kde skončily, nevíme,“ uvedla soudkyně Krajského soudu ve Zlíně Iveta Šperlichová.

Jiný trest nepřichází v úvahu, tvrdí soudkyně

Šojdrovi hrozil až osmiletý trest. Soudní senát mu nakonec vyměřil o dva roky méně. „Jiný než nepodmíněný trest odnětí svobody nepřichází v úvahu,“ dodala Šperlichová. Podle soudkyně se jedná o souhrnný trest. Jan Šojdr byl totiž v minulosti už několikrát odsouzen za podobné podvody. Nepříjemnou zkušenost s tímto podnikatelem má například i Lenka, která si od Šojdra půjčila 30 tisíc korun. Za ně ale za tři měsíce zaplatila 163 tisíc.

Jan Šojdr je syn lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové. Ta se před pár lety od aktivit svého syna distancovala. „Můj syn je dospělý, žije sám, jde si svojí cestou. Je to aktivita, se kterou já nesouhlasím, a myslím si, že on to pochopil taky,“ řekla Šojdrová v roce 2015.

Až doposud dostával Jan Šojdr u soudu pouze podmíněné tresty. V úterý ho poprvé soudní senát poslal do vězení. Rozsudek zatím není pravomocný. Obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.