„Je asi dvoudenní a na sobě má tričko zřejmě po mamince, jinak je nahá. Je drobnější, tak do tří kilo, ale na pohled zdravá,“ uvedl Hess s odkazem na informace od znojemské dětské lékařky Kateřiny Wojnarové. Jméno Květuše, které holčička dostala, je mezi novorozenými dívkami v Česku vzácné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hvězda ZOO Denisa Pfauserová čeká miminko. Prozradila, co to znamená pro seriál

Do babyboxů v Česku lidé dosud odložili 247 dětí, 135 z nich byly dívky. Dosud posledním dítětem z babyboxu byla loni v říjnu holčička ve schránce na radnici Prahy 6.

Babyboxů v Česku funguje 84. První byl zprovozněn v pražském Hloubětíně v červnu 2005, v prosinci 2019 se přesunul do vinohradské nemocnice. Je také nejvyužívanější, zatím v něm skončilo 30 dětí.

Víc než 20 babyboxů naopak podle statistik na webu projektu dosud nikdo nepoužil. Schránka s číslem 85 se bude otevírat 29. března v Nemocnici Agel Šternberk, uvedl Hess. V některých nemocnicích se také mění původní schránky za novější.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěné tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.