Agentura připomněla, že předseda poslaneckého klubu prezidentovy strany Sluha národa Davyd Arachamija v neděli ohlásil, že po korupčním skandálu na ministerstvu obrany nahradí Reznikova dosavadní šéf vojenské rozvědky Kyrylo Budanov, zatímco Reznikov by se měl ujmout řízení ministerstva pro strategický průmysl. V pondělí však Arachamija sdělil, že tento týden se na ministerstvu obrany žádné personální změny neuskuteční. Zelenskyj o Reznikovově budoucnosti mlčel a jiní politici ministra hájili.

“Podnikáme kádrové a institucionální kroky na různých úrovních v oblasti obrany a bezpečnosti, které mají posílit postavení Ukrajiny. Ohledně každého takového kroku… poskytujeme nezbytné informace na úrovni, na které se rozhodnutí přijímají,” řekl Zelenskyj s tím, že taková rozhodnutí jsou pouze v kompetenci prezidenta. “Děkuji všem, kteří se zdrží šíření jakýchkoli fám nebo jiných pseudoinformací, které by mohly oslabit soustředění našich lidí v práci pro vítězství Ukrajiny,” řekl.

Spekulace ohledně Reznikova se staly první veřejnou známkou vážného zmatku v ukrajinském válečném vedení, napsal Reuters. Připomněl, že tento zmatek následoval po tvrdém zásahu proti údajným pochybením některých představitelů, kterým se Zelenskyj snažil ukázat, že Kyjev může být považován za spolehlivého správce miliard dolarů západní pomoci.

Reznikov, který dříve rezolutně odmítl přejít do čela jiného ministerstva, dnes vzkázal, že “drží linii”. “Děkujeme všem za podporu i za konstruktivní kritiku. Vyvodíme závěry. Pokračujeme v reformách. I během války. Posilujeme obranu a pracujeme na vítězství,” napsal na twitteru.

Reznikov byl jmenován ministrem čtyři měsíce před vypuknutím války, připomněl server RBK-Ukrajina, podle kterého si prezidentův tým zřejmě rozmyslel ministrovo odvolání kvůli Reznikovově roli při získávání západních zbraní, jakož i kvůli problémům se zajištěním dostatku hlasů v parlamentu pro jmenování Budanova, když podle zákona má funkci ministra zastávat civilista. A tak se podle zdrojů serveru dospělo k rozhodnutí dát si alespoň na dva týdny se změnami v resortu obrany pauzu.

“Je snadné si představit údiv západních partnerů, kteří se z večerních zpráv dozvěděli o tom, že teď budou muset spolupracovat s jiným ministrem obrany Ukrajiny, a z ranních zpráv, že dosavadní ministr zatím zůstává. Ale reálné příčiny těchto manévrů zůstávají naprosto zahaleny mlhou,” napsal RBK-Ukrajina. “Nehledě na očekávaný nový masivní ruský útok na jihu a východě země se zdá, že se ukrajinská politika vrátila do obvyklých kolejí skandálů, intrik a nepředvídatelných kádrových zvratů. Jen se zdá, že si pro to nevybrala nejlepší dobu,” dodal.