Záchranáři z pohraničního města v pondělí odvezli těla jejího otce Abdalláha Mlaihana, matky Áfry, jejích tří sester, bratra a tety.

“Hledali jsme Abdalláha a jeho rodinu, nejdříve jsme našli jeho sestru, pak jeho ženu a nakonec Abdalláha, kteří byli schoulení u sebe,” řekl blízký příbuzný rodiny Chalíl Savádí, který je podle AFP stále v šoku. “Pak jsme uslyšeli hluk, když jsme kopali (…), uklidili jsme to a našli jsme tu malou, díky bohu,” dodal.

Miminko bylo pupeční šňůrou stále spojené s matkou. “Přeřízli jsme ji a můj bratranec odvezl dítě do nemocnice,” dodal Savádí.

Na videu, které koluje po sociálních sítích, je vidět, jak muž drží uprostřed trosek nahé miminko pokryté prachem. Další muž po něm hodí deku, aby dítě přikryl. Teploty se v oblasti pohybují kolem nuly.

Dítě bylo převezeno do nemocnice v nedalekém městě Afrín, kde bylo umístěno do inkubátoru a napojeno na kapačku.

“Přijela s končetinami ztuhlými zimou a s poklesem krevního tlaku. Poskytli jsme jí první pomoc a dali jí kapačku, protože nebyla dlouho kojená,” řekl doktor Hání Márúf. Dítě má pohmožděniny, ale je podle lékaře ve stabilizovaném stavu. “Narodila se pravděpodobně sedm hodin po zemětřesení,” řekl Márúf a dodal, že vážila 3,2 kilogramu, a narodila se tedy v termínu.

Záchranáři strávili hodiny, než se jim s omezenými prostředky podařilo vyprostit těla ostatních členů rodiny, jedno po druhém. Zatímco čekali na pohřeb, který se konal dnes, položili je v domě příbuzných a přikryli je různobarevnými prostěradly, aby je snáze identifikovali.

Rodina uprchla z nestabilní provincie Dajr az-Zaur dále na západ v domnění, že v Džindirasu, lokalitě, kterou od roku 2018 kontrolují turecké síly a proturecké povstalecké skupiny, bude bezpečněji.

Podle zpravodaje agentury AFP se v tomto severozápadním syrském městě, které se nachází relativně blízko epicentra zemětřesení v Turecku, zřítilo asi 50 domů a ulice jsou zavaleny troskami.

Zemětřesení zabilo v Turecku a Sýrii více než 5000 lidí. Jen v oblastech mimo kontrolu syrského režimu, kde je pomoc zoufale potřebná, bylo hlášeno přibližně 900 mrtvých. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby uvedla, že v této části země se zcela zřítilo více než 200 budov.

Skupina vyzvala mezinárodní humanitární organizace, aby přišly na pomoc těmto zapomenutým oblastem postiženým katastrofou. “Čas běží. Stovky lidí jsou stále uvězněny pod troskami,” uvedla.

Do zemětřesením zasaženého Turecka a Sýrie míří další pomoc z celého světa

Do Turecka a Sýrie, které zasáhlo ničivé zemětřesení, míří další pomoc z celého světa. Do regionu ji posílá mimo jiné OSN, Evropská unie, Spojené státy, Británie, Čína, Rusko, Indie, Japonsko, Irák, Írán, Austrálie, Nový Zéland, Pákistán nebo Tchaj-wan. Situace v Sýrii je nicméně složitější – území na severu ovládají částečně povstalci a z části vláda, upozornila stanice BBC.

Na pomoc při pátracích a záchranných operacích v Turecku bylo vysláno 2660 pracovníků z 65 zemí, uvedl už ráno podle BBC turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan později informoval, že pomoc s pátracími a záchrannými akcemi Ankaře nabídlo 70 států a 14 mezinárodních organizací.

Do Turecka se chystají vyslat pomoc mimo jiné i dvě izraelské humanitární organizace, které si na dnešek objednaly let do Gaziantepu, aby tam dopravily záchranáře, zdravotníky a humanitární pomoc, uvedla CNN. Záchranáře už dříve Turecku nabídla také Ukrajina, která už téměř rok čelí ruské invazi spojené s bombardováním kritické infrastruktury.

Česká republika vyslala do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou hasiči, lékaři, stavební inženýři či kynologové. V tureckém městě Adana mezitím podle stanice CNN přistál také maďarský padesátičlenný záchranný tým, který podle Budapešti míří do provincie Hatay. Evropská unie dosud prostřednictvím svého centra pro pomoc při katastrofách zmobilizovala pro Turecko tři desítky pátracích a záchranných týmů, dohromady přes tisíc lidí a desítky psů na vyhledávání stop.

Sýrie podle BBC představuje složitější situaci. Kromě toho, že je zemětřesením zasažené území rozděleno mezi oblasti kontrolované vládou a povstalci, Brusel dříve uvalil sankce na režim syrského vůdce Bašára Asada a kontakty mezi EU a Damaškem jsou na velmi nízké úrovni, píše britská stanice na svém webu. Sýrie – na rozdíl od Turecka – rovněž nepožádala o pomoc skrze mechanismus civilní ochrany EU.

Na mezinárodním letišti v syrské metropoli Damašku mezitím ráno přistála letadla s pomocí z Iráku a Íránu, která do země dopravila mimo jiné potraviny, léky a přikrývky, uvedla syrská státní agentura SANA. Pomoc Sýrii přislíbil také například Egypt, jehož prezident Abdal Fattáh Sísí si dnes s Asadem telefonoval.

Přísun kriticky důležité pomoci OSN do severozápadní Sýrie přes Turecko se dočasně zastavil kvůli poškození silnic a dalším logistickým problémům souvisejícím se zemětřesením, upozornila dnes ráno mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), kterou citovala agentura Reuters. BBC už dříve upozornila, že hranice s povstalci ovládaným regionem jsou přísně kontrolovány a že mezinárodní záchranné úsilí v oblasti neexistuje.

Organizace Syrský arabský červený půlměsíc mezitím uvedla, že je připravena poskytnout pomoc ve všech regionech Sýrie včetně oblastí ovládaných povstalci. Její šéf vyzval OSN, která dlouhodobě koordinuje pomoc v regionu ovládaném opozicí, aby to pomohla zprostředkovat. “Neděláme rozdíly mezi žádným ze syrských obyvatel,” řekl na tiskové konferenci šéf organizace Chálid Hbúbátí, kterého cituje Reuters. “Jsme připraveni vyslat konvoj s pomocí přes dělící čáru do zasažených oblastí v regionu Idlíb (na severu Sýrie). Pokud nám (opozice) otevře cestu, pojedeme,” dodal. Zároveň vyzval k větší mezinárodní pomoci.

Pomoc Turecku i Sýrii nabídla také Arménie, a to navzdory složitým vztahům mezi Jerevanem a Ankarou, napsala agentura AP, podle níž však zatím není jasné, zda byla arménská nabídka přijata. Vládce Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zájid podle Reuters nařídil vyčlenit 100 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun) na pomoc oběma postiženým zemím.