Epicentrum pondělních zemětřesení se sice nacházelo na jihu Turecka, otřesů si ale všimli běžní lidé i v Libanonu nebo ve vzdálených koutech Sýrie. Ba co víc. Nadprůměrně vysoké hodnoty seismické aktivity zaznamenala citlivá měřící zařízení po celém světě.

„Je to docela mimořádné, zemětřesení o síle 7,8 stupně, těch je jen pár za rok,“ sdělil pro CNN Prima NEWS seismolog Jan Zedník, který připomněl, že v nedalekém syrském Aleppu došlo v roce 1 138 k otřesům, při kterých zahynulo údajně až 230 tisíc lidí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Proč je obětí děsivého zemětřesení tolik? Roli hrála noc i kvalita staveb, vysvětlují experti

Nynější zemětřesení registrovali i v Asii, běžní lidé to ale podle Zedníka rozhodně nepocítili. „Seismické stanice jsou velice citlivá zařízení, v Japonsku ho určitě nepocítili, ale zaznamenali. I v Česku máme hustou síť seismografů,“ sdělil expert. Nadprůměrné hodnoty zaznamenala i měřící stanice v Praze.

Kromě série dotřesů a menších otřesů v Turecku vznikla dvě velká zemětřesení. K prvnímu došlo brzy ráno v noci, k druhému pak dopoledne. Podle Zedníka šlo dost možná o akci a reakci.

„První otřes leží na východoanatolském zlomu, druhý otřes leží trochu mimo, ale je téměř stejně silný jako noční otřes. Mezi tím byla celá řada menší otřesů. Může to souviset, protože sousední oblast byla podobně napjatá. Geologie v té oblasti je velmi složitá,“ zakončil seismolog.