Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách | Jsou to letiště, základny i elektrárny | Nejvíce míst tají Francie

Automobily Street View za poslední roky projely většinu komunikací západního světa a vysoko nad našimi hlavami nepřetržitě poletují komerční družice a ve vysokém detailu snímají zemský povrch pod sebou.

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy… Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Zapomeňte na stárnoucí špionážní hollywoodské trháky, kde se k podobné technologii dostali snad jen agenti CIA. Pokud se dnes chcete podívat z kosmu na svoji chalupu, stačí v prohlížeči načíst třeba webové stránky společnosti Planet Labs, myší vybrat region, o který máte zájem, a při troše štěstí si koupíte detailní snímek rodné vesničky starý třeba jen pár hodin. Jiní satelitní poskytovatelé vám pak z kosmu a se špičkovým teleobjektivem natočí klidně i video.

Uměle skrytá místa na planetě

Stručně řečeno, skoro by se až zdálo, že za posledních dvacet let v podstatě přestal existovat starý kartografický termín terra incognita – země neznámá a přímo z gauče si v mapách Googlu nebo třeba Bingu prohlédnete každé místo na Zemi.

Chyba lávky! Neznámých míst je i v 21. století celá hromada, a když na ně ve webových mapách narazíte, možná je budete považovat jen za jakousi softwarovou chybu, protože se staly obětí státní retuše – byly před námi skryty z moci úřední.

Dnes tato místa na jedné hromadě eviduje třeba tento seznam na anglické Wikipedii. Pojďme se na některá z těchto míst podívat v několika kapitolách.

Izrael

Začneme tou největší terrou incognitou západního světa – Izraelem. V Česku považujeme detailní letecké snímky za samozřejmost. A skutečně, ať už na Mapy.cz nebo na mapách Googlu přiblížíte v leteckém režimu jakoukoliv tuzemskou vesničku, uvidíte ji většinou ve špičkovém detailu až na úroveň stínů jednotlivých chodců kdesi na návsi. Stejné rozlišení můžete očekávat i ve všech evropských metropolích a často i na venkově.

Mohlo by se zdát, že nejinak tomu bude i v Izraeli – křemíkovém údolí západní Asie, který je nám kulturně přece tak blízký. Ani náhodou! Když si na letecké vrstvě některé z těchto služeb přiblížíte třeba Tel Aviv nebo Jeruzalém, překvapí vás velmi nízké rozlišení – povětšinou to jsou pouze ošklivé satelitní snímky.

Důvodem je speciální americký obranný předpis z roku 1997, který zakazuje tamním společnostem zveřejnovat mapové snímky Izraele ve vyšším detailu než zahraniční poskytovatelé dat. A jelikož je většina globálních satelitních map pro běžné smrtelníky amerického původu (a těm ostatním Izrael žádné detailní letecké snímkování neumožní), mapy od Microsoftu, Googlu a dalších mají v praxi kvalitu, na kterou jsme byli v našich končinách zvyklí dejme tomu před 15 a více lety.

La Hague (mapa)

Zatímco Izrael má jen umělé sníženou kvalitu leteckých/satelitních snímků, o kousek dál v Evropě už najdeme hromadu míst, na kterých se vyřádil retušér. Stačí zamířit do zdejší jaderné velmoci Francie a pokusit se podívat na některou z větších jaderných elektráren.

Krásným příkladem je třeba průmyslový komplex La Hague na normandském výběžku Cotentin. Francie jej vybudovala v roce 1976 a od té doby zde funguje závod na přepracování vyhořelého paliva – v podstatě se zde tedy vyrábí recyklované palivo MOX pro další využití v energetice. La Hague z toho důvodu slouží i jako mezisklad jaderného odpadu a centrum souvisejícího nukleárního výzkumu.

Celý komplex by nejspíše nikoho nezajímal, kdyby se ovšem v Paříži nerozhodli, že jej nesmí z bezpečnostních důvodů nikdo spatřit. A tak La Hague zmizel z map Googlu. Bingu i dalších provozovatelů, no a když si na okolních komunikacích spustíte Street View a natočíte se hledím na továrnu, spatříte obrovský rozmazaný flek – jeden z největších svého druhu v panoramatických snímcích od Googlu.

La Hague je od té doby zdrojem nejrůznějších konspiračních teorií, co se v tom normandském výběžku skutečně děje, a hlavně se o něm dozvěděl celý svět.

Jaderná elektrárna Gravelines (mapa)

Abychom se přesvědčili, že Francouzi opravdu neradi ukazují svoje jaderné technologie v mapách, zamíříme v Googlu k severnímu pobřeží poblíž belgických hranic. Nachází se tam největší francouzská jaderná elektrárna s šesti reaktory o celkovém výkonu přes 5 000 MW (téměř tři Temelíny).

Gravelines je zároveň druhou nejvýkonnější elektrárnou v Evropě a sedmou na světě. Na leteckých snímcích si ji ale neprohlédnete, namísto kupolí reaktorů totiž uvidíte opět leda čtverečky. A to jak v mapách Googlu, tak v těch od Microsoftu.

Rozmazaný synchrotron (mapa)

Francouzi mají čtverečky opravdu rádi, vedle jaderných elektráren a mnoha vojenských objektů si proto nechali rozmazat i podstatnou část Grenoblu. Francouzská alpská metropole nebyla jen dějištěm X. zimních olympijských her, ale je i klíčovým vědeckým a technologickým centrem.

Najdete tu několik superpočítačů (jeden z nich jsme před devíti lety navštívili i my), laboratoře francouzské komise pro jadernou energii CEA a konečně také evropský synchrotron ESRF.

Celá oblast o výměře okolo 200 hektarů a v přímém sousedství centra města je v mapách rozmazaná. Těžko říci proč, celý komplex lze totiž bez problému a poměrně detailně vyfotit z populární turistické destinace – opevnění vysoko nad městem.

Řecká letiště (mapa)

Zatímco Francouzi jsou hákliví na svůj jaderný průmysl a energetiku, Řekové v mapách skrývají svoje letiště.

Ať už si tedy v mapách od Googlu vyhledáte jakoukoliv letištní plochu od Athén po Rhodos, celý areál bude silně rozčtverečkovaný, i když by se mělo jednat jen o ryze charterové letiště třeba jako na ostrově Kos. Důvodů je hned několik včetně složitých vztahů se sousedem a paradoxně i partnerem v NATO – Tureckem.

Dowództwo Wojsk Specjalnych (mapa)

Přesuňme se na sever k našim sousedům do Polska. I zde totiž najdete jednu uměle rozmazanou oblast kousek od Krakova. Jedná se o budovy velení polských speciálních sil.

Těžko říci, proč je těch pár hřišť a technických budov vlastně skryto, stačí se totiž přepnout do map od Microsoftu, kde je vše vidět v docela slušném detailu.

F-16 v Leeuwardenu (mapa)

Samostatnou kapitolou jsou evropské vojenské základny. Zatímco některé byly ještě před pár lety v mapových službách rozčtverečkované tak okatě, až se o ně začali zajímat i ti, kterým by jinak byly lhostejné, dnes si můžete v perfektním detailu prohlédnout veškeré detaily strojů na ploše.

Typickým příkladem je domov F-16 nizozemského královského letectva v Leeuwardenu. Když si základnu vyhledáte v mapách Bingu, vyskočí na vás rozmazaný pohled:

Když se však na stejné místo podíváte v mapách od Googlu, překvapí vás detailní a ostrý pohled jak na letištní plochu a okolní budovy základny:

Tak dokonce na stojící letouny F-16 a další kousky:

Skrytá základna USAF v Chièvres (mapa)

Další poloskrytou základnou je belgické letiště poblíž Chièvres, které spravují americké letecké síly USAF a je jedním z logistických základen NATO. Zatímco na Googlu je celý areál dokonale rozčtverečkovaný, abyste nic nemohli identifikovat, stačí se přepnout do map od Microsoftu a spatříte nádherný letecký záběr včetně letounů na ploše.

Nádvoří pomerančovníků (mapa)

Abychom ale vedle energetiky, vědy, dopravy a vojenství měli ve sbírce i nějakou tu rozmazanou státní správu,  přesuneme se nyní na slunné pobřeží Španělska do města Almeria.

Když se v mapě přiblížíte na samotné historické centrum a přepnete se na leteckou mapu, podstatná část města zmizí a zbude jen rozmazaný čtverec o výměře několika hektarů. Jedná se o shluk budov Patio de los Naranjos (Nádvoří pomerančovníků) a sídlí zde soudy a další úřady.

Čím se přesně tento soud odlišuje od ostatních, že musel zmizet z mapy, zůstává otázkou. V každém případě chybí jak na mapách Googlu, tak na těch od Microsoftu.

Île Longue (mapa)

Na úplný závěr se vrátíme zpět na francouzské pobřeží a na malý opevněný poloostrov Île Longue. Jeho vojenská historie sahá hluboko do minulosti, nicméně v mapách Googlu si jej nezobrazíte hlavně kvůli tomu, že od poloviny 60. let minulého století slouží jako základna francouzských vojenských ponorek schopných nést balistické střely.

Podobných rozmazaných a jinak znehodnocených míst najdete v internetových mapách desítky a stovky, ne vždy je ale zřejmé, zdali se jedná skutečně o vědomý a umělý zásah z moci úřední. 

Internet je tak plný nejrůznějších seznamů s údajně tajnými anonymizovanými místy, ačkoliv se mnohdy jedná jen o běžné expoziční přepaly, optické aberace a geometrické deformace, které vznikly při pořizování a skládání snímků dohromady.

Přečtěte si také: