Až do středeční noci jednalo předsednictvo hnutí ANO o dalším Babišově směřování. Nakonec se expremiér rozhodl zůstat jak v poslanecké sněmovně, tak v čele opozičního hnutí. Během tiskové konference řekl novinářům, že nebude mediálně aktivní, média obvinil z šíření nenávisti.

Posléze se ovšem pustil i do svého někdejšího koaličního partnera a konkurenčních opozičních uskupení. „Mrzí mě, předsedy SPD a ČSSD nezajímají jejich voliči. Naplno se to projevilo během prezidentských voleb, kdy zradili jejich zájmy. Přímo i nepřímo podpořili kandidáta pravicové vlády – Petra Pavla,“ sdělil na tiskové konferenci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vondrák skončil jako místopředseda hnutí ANO. „Rebelující“ hejtman volil Pavla místo Babiše

Šéf sociálních demokratů Michal Šmarda během druhého kola voleb deklaroval podporu právě Pavlovi, zatímco předseda SPD Tomio Okamura vzkázal svým podporovatelům, že ani jeden finalista prezidentských voleb pro něj není přijatelný, s Babišem se dostali do ostrého sporu. Nominant hnutí Jaroslav Bašta v prvním kole neuspěl.

„Proto bude nyní hlavním úkolem hnutí ANO přesvědčit voliče SPD a ČSSD, že jedinou politickou silou, která hájila a bude hájit jejich zájmy před asociální vládou, je hnutí ANO,“ pokračoval Babiš před novináři.

Chce pošpinit SPD, zlobí se Okamura

Babišova slova nezůstala dlouho bez reakce. Podle Tomia Okamury se expremiér snaží odlákat pozornost od problémů, s nimiž se potýká hnutí ANO, od nespokojenosti z volebních výsledků po „rebelující“ členy, jako byl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák či ostravský primátor Tomáš Macura.

„Chce lživě pošpinit SPD, přestože všichni vědí, že dala doporučení nevolit Pavla,“ opáčil šéf druhého opozičního celku v dolní parlamentní komoře. Podobně se vyjádřil předseda sociálních demokratů Michal Šmarda. Ten uvedl, že nikdo z ČSSD nepodpořil vládu. Na Babišovo konto řekl, že se snaží vybudovat monopol na opozici.