Po loňském spojeném ročníku, kdy se výsledky ankety vyhlašovaly za covidové roky 2021 a 2022, se letos auto roku volilo opět v tradičním formátu. 26 aut, která splnila kritéria nominace do ankety, podrobili novináři testovacím jízdám, aby z nich vybrali šest finalistů. Obvyklý počet je pět, letos však dva modely získali stejný počet bodů. Z finálové šestky sestávající z BMW X1, Fordu Ranger a Hondy Civic e:HEV, Peugeotu 408, Renaultu Mégane E-Tech a Volkswagenu ID.Buzz pak vzešel celkový vítěz. Byl i nebyl očekávaný.

Mezi finalisty měli hodnotitelé možnost rozdělit celkem 25 bodů, přičemž maximální počet bodů přidělený jednomu modelu je deset. Vzhledem k tomu, že letos bylo ve finále šest aut, pravidla umožnila jednomu z nich neudělit žádný bod. Každý z porotců musel svoji volbu také doplnit jejím krátkým zdůvodněním. Vítěznou Hondu Civic ohodnotil maximálním počtem deseti bodů také zástupce redakce CNN Prima NEWS Michal Borský:

„Klasický hatchback skvěle kloubí tradiční pojetí karosérie s mimořádně efektivním elektrifikovaným pohonem. Při minimálních provozních nákladech nabízí silně nadprůměrnou dynamiku a opravdový požitek z jízdy, který není na úkor praktičnosti vozu. Nejlépe na trhu zde funguje CVT převodovka.“

K TÉMATU: Honda Civic je normální auto do nenormální doby. Skvěle funguje, levné ale není.

Po pěti bodech přidělil Renaultu Mégane E-Tech a Volkswagenu ID.Buzz, tři body Fordu Ranger, dva body BMW X1 a žádný bod Peugeotu 408. Zajímavostí letošní ankety je, že mezi 26 nominovanými účastníky poprvé v historii chyběl domácí vůz značky Škoda, zcela mimo anketu zůstalo také evropské auto roku Jeep Avenger, které se však u nás ještě neprodává a nesplňuje tudíž kritéria pro zařazení do soutěže.

Celkové pořadí ankety Auto roku v ČR 2023

Pořadí Model Počet bodů
1. Honda Civic 123
2. BMW X1 83
3. Volkswagen ID.Buzz 83
4. Renault Mégane E-Tech 79
5. Peugeot 408 75
6. Ford Ranger 57

zdroj: Svaz dovozců automobilů