„Země nebyla energeticky soběstačná a zadlužovali jsme se. Naše vláda si musí poradit. I když jsme snížili náklady a daně, tak to stále nestačí. Musíme podniknout další kroky,“ kritizoval Fiala předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO). Ten podle něj zemi předal ve špatném stavu.

Fiala naznačil komplexní řešení příjmů státního rozpočtu, příliš konkrétní ale být nechtěl. „Bude to bolestivé. Dopředu říkám, že jestli někdo říká: ,Víc pomáhejte, ale mějte vyrovnaný rozpočet a nezvyšujte daně,‘ tak to nejde to dohromady,“ řekl Fiala. „Jinak si ale neporadíme,“ dodal.

Z příkladů jmenoval možné změny daně z nemovitosti, o které nyní probíhá ve vládní koalici diskuze. „Daň je mimořádně nízká a navíc ji inkasují obce. Řeči o několikanásobném navyšování jsou mimo. Debata se vede pouze o drobném navýšení,“ uklidňoval premiér.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Babiš zůstává poslancem. Hlavními tvářemi hnutí ale budou Schillerová a Havlíček.

Předseda vlády zároveň odmítl, že by jeho kabinet zvyšoval daně. Dojde pouze k jejich úpravě. „Celkové daňové zatížení zůstane stejné. Daně jsme navíc v průběhu loňského roku snižovali o 30 miliard korun,“ uvedl Fiala.

Změny se mohou dotknout také OSVČ. Řada živnostníků a podnikatelů totiž podle Fialy odchází do důchodu s vidinou malých penzí. V budoucnu by se proto mohly zvednou odvody. Premiér zároveň odmítl, že by se daně zvyšovaly zaměstnancům. „Nechceme sahat na daň z příjmu, byť se to v některých návrzích objevuje,“ dodal.

Fiala také vyjmenoval několik věcí, které se podle něj vládě podařily. Vyzdvihl zvládnutí uprchlické krize nebo dopadů války na Ukrajině. „Musíme se dotknout některých bolestivých věcí, jinak si s tím neporadíme,“ upozornil ale.

Pořad Co na to premiér si můžete poslechnout jako podcast: