Mluvíme-li o ideálním stavu vzduchu domácnosti, myslíme většinou na to, aby byl čerstvý a také na to, aby měl ideální a příjemnou teplotu. Často přitom ale zapomínáme na další důležitý parametr, kterým je vlhkost. Jak právě vlhkost ovlivňuje kvalitu bydlení? A jakým způsobem vlhkost doma regulovat?

Proč je vlhkost důležitá?

Pokud si nepohlídáme vlhkost vzduchu a necháme jí narůst příliš vysoko nebo naopak klesnout příliš nízko, zaděláme si v obou případech na nepříjemné problémy.

Vysoká vlhkost vzduchu (udává se v procentech maximálního množství vodní páry ve vzduchu) znamená vhodné podmínky pro plísně. Ty jsou jednak nevzhledné, dokáží poškozovat zdivo a v neposlední řadě vypouštějí spóry, které znamenají problémy pro alergiky. Vlhkost nad 80 % je také příznivá pro roztoče, i ti v takových podmínkách prosperují a působí problémy alergikům.

V případě nízké vlhkosti se sice nemusíte trápit s bakteriemi a plísněmi, současně vás ale bude trápit suchá kůže, špatné dýchání, suché oči nebo také vysychající dřevěný nábytek, kterému se tak zkracuje životnost. Je tedy zřejmé, že vlhkost by měla být „někde mezi“. Co to znamená?

Foto: Pixabay

Jak udržet v bytě ideální vlhkost?

Ideální vlhkost v interiéru by měla být mezi 30 % a 50 %. To, zda tomu tak je zjistíme ve chvíli, kdy si domů pořídíme vlhkoměr. V kombinaci se zvlhčovačem nebo naopak odvlhčovačem vzduchu se jedná zdánlivě o dostatečný systém udržující vlhkost ve správných mezích.

To samo o sobě ale nemusí stačit, je třeba také dodržovat určitá pravidla, která zajistí, že si doma sami nezvlhčíte vzduch příliš. Z tohoto důvodu je třeba sušit prádlo pokud možno venku, mít okna izolovaná proti dešti a také používat digestoř a ventilátor v kuchyni i v koupelně.

Speciální pozornost věnujte kontrole průsaků, kterých je třeba se okamžitě zbavit a opravit je. Také koberec může být zdrojem vlhkosti a stojí za to zvážit, zda se neobejít bez něj.

Zdroje informací: https://prima-receptar.cz/jak-dosahnout-idealni-vlhkosti-v-domacnosti/

https://www.tipio.cz/vlhkost-v-byte

Náhledové foto: Pixabay

The post Jak si doma zajistit ideální vlhkost vzduchu? Velmi jednoduše first appeared on Náš dům.