“Společně jsme udělali to, co Amerika vždycky dělá nejlépe,” řekl Biden ve svém druhém poselství o stavu unie, které se konalo téměř rok od začátku ruské invazi ne Ukrajinu. “Vedli jsme. Sjednotili jsme NATO. Vytvořili jsme globální koalici. Postavili jsme se proti Putinově agresi. Postavili jsme se na stranu ukrajinského lidu,” dodal americký prezident a poukázal na přítomnost ukrajinské velvyslankyně ve Washingtonu Oksany Markarovové s tím, že zastupuje nejen svou zemi ale i odvahu svého lidu. Amerika je podle Bidena sjednocená v podpoře Ukrajiny a bude jí podporovat tak dlouho, jak to bude třeba.

Krátce nato se Biden vyjádřil k napjatým vztahům s Čínou. Uvedl, že svému čínskému protějšku dal jasně najevo, že Amerika usiluje o “konkurenci, nikoliv konflikt”. Přímo nezmínil roztržku kolem čínského balonu sestřeleného po přeletu nad USA, ale zdůraznil že Spojené státy budou vždy hájit svou suverenitu.

“Jsem odhodlán spolupracovat s Čínou tam, kde to může podpořit americké zájmy a prospět světu,” řekl. “Jak jsme ale dali jasně najevo minulý týden, pokud Čína ohrozí naši suverenitu, budeme naši zemi chránit, a to jsme také udělali,” řekl Biden.

Biden zklamal, odmítá bránit zájmy USA, reagují na poselství republikáni

Americký prezident Joe Biden a jeho demokraté Američany zklamali, uvedla dnes v republikánské reakci na Bidenovo poselství o stavu unie guvernérka státu Arkansas Sarah Huckabeeová Sandersová. Prezident se podle ní odmítá postavit za zájmy Spojených států a vzepřít se Číně a dalším zemím.

“Nemáme toho s prezidentem Bidenem příliš společného,” uvedla na začátek projevu Huckabeeová Sandersová, která bývala mluvčí Bílého domu za Bidenova předchůdce Donalda Trumpa. “Jsem pro svobodu. (Biden) je pro vládní kontrolu. Dělící čára Ameriku už nerozděluje na pravici a levici. Na výběr je mezi normálním a šíleným,” řekla guvernérka. Demokraty a Bidenovu administrativu podle ní ovládla radikální levice, která odmítá konzervativní hodnoty.

“Prezident Biden a demokrati vás zklamali. Je čas na změnu,” uvedla Huckabeeová Sandersová a v projevu soustředěném zejména na sociální otázky slíbila, že nová generace republikánů přinese Američanům změnu.

Demokrat Biden, který dnes před Kongresem v poselství zhodnotil situaci v zemi, podle Huckabeeové Sandersové nechrání Spojené státy před vnitřními hrozbami, když podporuje hlasy volající po policejní reformy. “Za našimi hranicemi, od Afghánistánu po Ukrajinu, od Severní Koreje po Írán, vystavuje Biden svým slabošstvím náš národ riziku,” dodala. Biden se také podle guvernérky odmítá postavit Číně, která je největším protivníkem USA.

“Biden není ochotný bránit naše hranice, naši oblohu a bránit náš národ. je nezpůsobilý k tomu, aby byl vrchním velitelem,” uvedla Huckabeeová Sandersová. Podle serveru BBC zmínkou o obloze narážela na incident z posledních dnů, kdy se nad americkým územím objevil čínský balon. Washington ho označil za špionážní a sestřelil, Čína trvá na tom, že šlo o balon meteorologický.

Americký prezident dnes uvedl, že je ochotný s Čínou spolupracovat, pokud to podpoří americké zájmy. Zároveň chce ale USA chránit, pokud Čína ohrozí jejich suverenitu.

Biden, od kterého se očekává, že v následujících měsících ohlásí opětovnou kandidaturu do čela země, podle agentury AP čelí rozdělenému Kongresu a náročnému politickému prostředí. Podle průzkumu z toho týdne si navíc jen 37 procent demokratů přeje, aby se ucházel o druhé funkční období. Vyhrocené mezistranické rozpory byly nicméně dnes zřejmé i během poselství – když Biden zahájil projev, demokraté mu tleskali ve stoje. Nový republikánský předseda Kevin McCarthy zůstal sedět.