Jih Turecka a sever Sýrie v troskách. Série zemětřesení, jejichž následky se srovnávají s těmi nejhoršími v historii. A k tomu jediná otázka: Dalo se tomu všemu předejít?

Japonský seismolog už na konci minulého roku varoval, že Turecko čeká v jihovýchodní oblasti velké zemětřesení. Teď se objevilo video, které má dokládat, že o příchodu katastrofy dopředu věděla i příroda.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Japonec měsíc dopředu předpověděl ničivé zemětřesení v Turecku. Uhádl i místo zkázy

Na záběrech, které publikoval twitterový účet OsintTV, jsou vidět ptáci, kteří zřejmě krátce před rozedněním poletují nebem v chaotických a nervózních formacích. Autoři účtu tvrdí, že video bylo pořízené v Turecku krátce před prvním zemětřesením. K prvnímu otřesu došlo ve 4:17 ráno.

Pravost videa ani jeho dataci ovšem není možné ověřit. Záběry každopádně jako ověřené sdílel i indický miliardář Anand Mahindra, kterého sleduje na Twitteru přes deset milionů lidí. „Poplašný systém přírody. Nejsme s ním dostatečně spjati, abychom ho mohli slyšet,“ komentoval video.

Podle americké vládní agentury United States Geological Survey některá zvířata s největší pravděpodobností skutečně mohou předvídat zemětřesení, jelikož například vnímají změnu v elektromagnetickém poli nebo změny tlaku. Stejně tak mohou cítit některé slabší otřesy, které hlavní katastrofě předchází. Mezi takto citlivá zvířata mohou údajně patřit nejen ptáci, ale i psi, krysy, lasičky nebo hadi.

Vězni na útěku

Média informují také o tom, že někomu se gigantické katastrofy podařilo dokonce využít. Šlo o sympatizanty Islámského státu uvězněné na severu Sýrie. Krátce po otřesech v káznici ve městě Rajo došlo ke vzpouře, po níž uprchlo nejméně 20 lidí.

Web Hlasu Ameriky poznamenal, že celkem se na místě nacházely dva tisíce vězňů, z nichž drtivá většina v minulosti bojovala za Islámský stát.