Válka na Ukrajině už trvá téměř rok a ruské armádě se stále nedaří prolomit ukrajinský odpor. Podle vojenského analytika Jiřího Vojáčka je jedinou výhodou Rusů fakt, že jsou zatím stále v přesile. „Drží se plánu B, který nasadili na konci léta. Snaží se zužitkovat početní převahu, a to je vlastně to jediné, co mají lepší než Ukrajinci,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Vojáček.

Jasným signálem toho, že Rusové zkrátka chtějí na Ukrajině zvítězit, je také to, že nasazují takzvané kombinované jednotky. „Do války posílají vojáky z námořní pěchoty z tichomořského loďstva. A to jsou jednotky, které jsou za normálních okolností desítky tisíc kilometrů daleko,“ vysvětlil analytik. Tyto jednotky jsou pak zkombinovány se zbytkem výsadkových jednotek, které od začátku konfliktu utrpěly 50% ztráty.

ČTĚTE TAKÉ: Vyhlídky na mír se zmenšují, říká tajemník OSN Guterres. Světu předal hrozivé poselství

S tím souhlasí také expert na postsovětské republiky Karel Svoboda. „U Bachmutu se jim teď relativně daří, nicméně za cenu ohromných ztrát. Kreml se to snaží zlomit další ofenzivou, ale trvá to dlouho a je to drahá válka,“ doplnil Svoboda.

Kompletní rozbor aktuální situace na Ukrajině najdete v přiloženém videu.