Biden uvedl, že USA jsou odhodlané spolupracovat s Čínou v oblastech, ve kterých to prospěje americkým zájmům a světu. “Jak jsme ale dali jasně najevo minulý týden, pokud Čína ohrozí naši suverenitu, budeme naši zemi chránit, a to jsme také udělali,” řekl Biden s odkazem na incident ohledně balonu, který USA označily za špionážní zařízení a nakonec jej sestřelily.

“Čína se nevyhýbá soutěžení s USA a neobává se ho, odmítáme však, aby celé čínsko-americké vztahy byly určeny pouze tímto pojmem,” uvedla mluvčí čínské diplomacie Mao Ning. Spojené státy vyzvala, aby vnímaly Čínu “objektivním a racionálním způsobem” a vedly vůči ní “pozitivní a pragmatickou politiku”.

“Budeme pevně bránit svrchovanost, bezpečnost a zájem na rozvoji Číny,” řekla dále mluvčí. Podle ní USA Čínu pomlouvají a také omezují průmyslové dodávky. Washington v uplynulých měsících ohlásil opatření, jejichž cílem je omezit dodávky některých klíčových komponentů čínskému technologickému průmyslu.

Vedle hospodářských sporů jsou vztahy mezi Pekingem a Čínou napjaté kvůli Tchaj-wanu či přístupu čínských úřadů k menšině Ujgurů. Napětí vzrostlo po odhalení čínského balonu nad americkým územím během minulého týdne. Zařízení pak sestřelilo americké letectvo. Podle Washingtonu balon sbíral informace pro výzvědné účely, Peking tvrdil, že shromažďoval především meteorologické údaje.