NASA oznámila, že Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) objevil to, co nazývá „extrémně malým“ asteroidem – byť v kosmu je samozřejmě velikost relativní. Tento…

NASA oznámila, že Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) objevil to, co nazývá „extrémně malým“ asteroidem – byť v kosmu je samozřejmě velikost relativní.

Tento konkrétní balvan podle dostupných informací měří 100 až 200 metrů na délku. Je nicméně tím nejmenším, který byl dosud detekován v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.

Vesmírný teleskop Jamese Webba objevil dosud nejchladnější led ve známém vesmíru

Zajímavé je, že k jeho odhalení došlo „zcela nečekaně“, během kalibrace nástroje zvaného MIRI (Mid-Infrared Instrument). Ta ještě navíc z technických důvodů selhala.

„Naše výsledky ukazují, že i ‚neúspěšná‘ Webbova pozorování mohou být vědecky užitečná, pokud máte to správné myšlení a trochu štěstí,“ komentoval to astronom Thomas Müller z Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics.

Webbův dalekohled pozoroval největšího kentaura, planetku Chariklo

„Webbova neuvěřitelná citlivost umožnila zaznamenat tento zhruba stometrový objekt na vzdálenost více než 100 milionů kilometrů,“ dodal.

Podle zahraničních komentátorů jde o další pádnou připomínku toho, jak výkonný JWST je – a že dokáže vědcům poskytovat zajímavá data dokonce i různých nestandardních situacích.

Přečtěte si také: