Nedostatek dílů způsobil odstávku výrobního závodu automobilky Toyota ve středočeském Kolíně. „Raději jsme zastavili výrobu na měsíc než pouze utlumovat jednotlivé směny. Dodavatelé kolínského závodu jsou z 80 % z Evropy. Mezi zbylých 20 % však patří výrobce nepatrného dílu. Ten pochází z Číny. Jedná se o pátou úroveň dodavatele v rámci subdodavatelského řetězce,“ vysvětluje ředitel českého zastoupení značek Toyota a Lexus Martin Peleška, který byl hostem magazínu Byznys Jaroslava Dědiče.

Automobilka v současnosti neřeší pouze celosvětový nedostatek součástek, ale také chystanou emisní normu Euro 7, kterou nechce na evropské úrovni připustit ani ministr dopravy Martin Kupka. „Norma je zatím ve formě neschváleného návrhu, který se předkládá už od prosince 2021. Měla by však začít platit již v roce 2025. Automobilky a výrobci se na změnu budou velmi těžko připravovat. Nebude na to čas,“ vysvětluje Martin Peleška.

Toyota se snaží hledat alternativní pohony, které by novou legislativu mohly splňovat. „Cesta k alternativním pohonům stále není narýsovaná. Musíme mít mnoho variant, mezi kterými si zákazníci vyberou,“ myslí si Martin Peleška. Automobilka s továrnou v Kolíně je se svým modelem Mirai průkopníkem na poli vodíkového pohonu. V České republice však chybí vodíkové plnící stanice. Teprve během letošního úvodního čtvrtletí má být zprovozněna první plnící stanice na pražském Barrandově. „Diskutovali jsme s distributory paliv, kdo udělá první krok. Jestli postaví oni plnící stanice nebo my uvedeme na trh první auta. Uvedli jsme tedy nový vůz a je o něj zájem. Zároveň slouží jako průkopník vodíkové technologie,“ uzavírá Martin Peleška. 

Poslechněte si celý Byznys Jaroslava Dědiče s ředitelem českého zastoupení značek Toyota a Lexus:

Číst dál…