Vedení opozičního hnutí ANO se sešlo, aby zhodnotilo neúspěšnou prezidentskou kandidaturu svého předsedy a bývalého premiéra Andreje Babiše. Spekuluje se o tom, zda Babiš skončí ve Sněmovně, případně dokonce i ve vedení ANO. Místopředseda ANO Ivo Vondrák, který Babiše během voleb nepodpořil, při příchodu avizoval, že složí svou funkci.

Expremiér Andrej ve volbě neuspěl proti bývalému vysokému představiteli české armády a NATO Petru Pavlovi.

„Budeme řešit vyhodnocení prezidentských voleb. To znamená jak pozitiva, tak i závazek, který vznikl k 2,4 milionům hlasů a jak s tím budeme nakládat. Stejně tak budeme hodnotit zapojení členů ANO z jednotlivých organizací krajských do voleb a budeme hodnotit to, co podle našeho názoru mohlo být lepší,“ sdělil již dříve Blesk Zprávám místopředseda hnutí Karel Havlíček (ANO). Dodal, že se hnutí musí také poučit z chyb u voleb.

Babiš byl kritizován za některé prvky předvolební kampaně, sám ale odmítl, že by byla negativní. Spolupráci s ním po volbě ukončili marketér Marek Prchal, expremiérova dlouholetá spolupracovnice Tünde Bartha i mluvčí Vladimír Vořechovský. První místopředseda Havlíček uvedl, že je logické, že skončil volební tým, když se v blízké budoucnosti žádné volby nekonají. Část lidí přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila.

>

Zemětřesení v ANO: Odchody Prchala, Vořechovského a Tünde? Citelná ztráta pro Babiše, míní politolog

Tenze v hnutí ale nastaly už před prvním kolem volby, kdy moravskoslezský hejtman a místopředseda ANO Ivo Vondrák a ostravský primátor a dřívější člen předsednictva hnutí Tomáš Macura veřejně podpořili Babišova protikandidáta Pavla. I to bude bodem dnešního jednání.

Babiš by měl také vedení ANO sdělit, jak vidí své další působení, a to i s ohledem na poslanecký mandát získaný ve volbách v roce 2021. Pokud by se rozhodl opustit dolní komoru Parlamentu, mohla by jej nahradit litvínovská starostka Kamila Bláhová, která skončila ve volbách v Ústeckém kraji první pod čarou.