Venkovský dům stojí v malé vesnici v jižních Čechách. Cílem rekonstrukce bylo vytvořit z původní obytné části pokoj pro hosty a původní obslužné části domu využít jako nový hlavní obytný prostor.

„Původní dům se skládal ze tří částí řazených za sebou. V přední části je to dřevěná obytná část s hlavní místností, vstupní halou a kuchyní. Vedle ní je kamenný kravín s klenutým stropem. Poslední částí je zděná stodola, jejíž tenké stěny jsou zpevněny pilíři. Majitel nás požádal, abychom z původní obytné části udělali pokoj pro hosty a původní obslužné části domu využili jako nový hlavní obytný prostor,“ popisují autoři rekonstrukce z ateliéru ov-a (Opočenský Valouch architekti). „Naším cílem bylo najít správnou míru nových prvků a zachovat původní malebný ráz venkovského domu. Stará obytná část byla pouze zrekonstruována, chlév, stodola a podkroví se proměnily v nové obytné prostory, jejich zemědělský charakter zůstal zachován.”

 

Prostor znovu ožil

Atmosféru stodoly s otevřenou střechou umocňují zachovaná velká obslužná vrata po obou stranách. Otevřený interiér je tak propojen s životem v zahradě. Pohled zevnitř evokuje velkoplošný obraz měnící se s ročním obdobím, počasím, denní dobou. Nové dveře spojují starou obytnou část s přestavěným chlévem a stodolou. Vzniká tak nová komunikační páteř a průhled domem je zakončený novým oknem ve východní stěně. Schodiště je rovné a nezasahuje do střešní konstrukce. Dvě ložnice jsou otevřené do střechy a přístupné přes galerii. Vápenná omítka na přední části byla renovována. Nová střešní krytina je v regionu běžná a je lehká, aby nezatěžovala krov.

O autorech projektu:

Architektonická kancelář ov-a vznikla v roce 2007. Její zakladatelé Jiří Opočenský a Štěpán Valouch jsou oba absolventi Fakulty architektury ČVUT.