Možná si pamatujete rok 2021, kdy byla ODS v opozici a současný ministr financí Zbyněk Stanjura prohlašoval, že je nápad na zvýšení daně z nemovitostí nebezpečný. Své tvrzení dokladoval tím, že se jedná o trestání lidí, kteří si pořídí nové bydlení. Nejvíce by na takovémto kroku vlády pochopitelně byli biti nájemníci. Na to už tehdy Zbyněk Stanjura jednoznačně upozorňoval. Nyní se situace poněkud změnila. 

Hledají se příjmy státního rozpočtu, schodek je obří

Nepochybně, 360 miliard korun je opravdu hodně. Finanční prostředky se prostě hledají všude. Nyní se přišlo i na možnost zvýšení daně z nemovitostí. Problém je ten, že rizika spojená s nájemníky zůstávají naprosto stejná. Kýžená úspora 70 miliard korun do dalšího roku je lákavá. Otázkou zůstává, zdali kuří oko v podobě zvýšení daně z nemovitostí není příliš velké a bolestivé.

Výnos daně z nemovitostí jde obcím

 

Další vcelku nepříjemný fakt. Stačí se podívat na rok 2021. Celkový výnos z tohoto typu daně činil 11,8 miliardy korun. Putoval ovšem celý obcím. Stát jako takový neinkasoval přímo vůbec nic. Musel by tedy přijít zákon, který by upravil přerozdělování sdílených daní samosprávám. To ale nebude tak jednoduché, protože lze pochybovat o tom, že se na této věci shodne už samotná pětikoalice.

Tlak na zvýšení nájmů přijde

Nepochybně. Hlavní ekonom společnosti BH Securities a člen poradního týmu předsedy vlády Štěpán Křeček se pro server Lidovky.cz vyjádřil v tom smyslu, že nájmy půjdou pochopitelně nahoru. A kolik takový majitel nemovitosti na této dani platí? Částka v případě majitele rodinného domku se zahrádkou nepřesáhne 1000 korun za rok. U bytových domů je tomu ale pochopitelně jinak.  

Plošné zvýšení daně není optimální

 

Smysluplné by určitě nebylo, kdyby se daň zvýšila bez ohledu na konkrétní lokalitu. Někde totiž nájemníci mají rozpočty tak napjaté, že jim i minimální zvýšení nájmu natropí obrovské problémy. Můžeme si být jistí, že vlastníci nemovitostí by zvýšenou daň nepochybně promítli do najmu.

Spravedlivé určení daně

O to tu nepochybně jde. Západ se k této dani staví tak, že postihuje zejména ty majetné, tedy lidi, kteří na to mají. U nás vlastní také spousty honosných objektů lidé, již nemají hluboko do kapsy. Nemovitosti ale vlastní i lidé, kteří nejsou až tak bohatí. Systém by proto musel být specifický. Zdanit by se také mohly více druhé a třetí nemovitosti vlastníků. Alternativ je hodně. Bude záležet na konkrétním provedení. Pan Stanjura by si ale v průběhu času měl přestat protiřečit.

 

Zdroje info: https://www.lidovky.cz/byznys/ministr-financi-stanjura-dan-z-nemovitosti.A230209_034334_ln_ekonomika_hma?zdroj=top, https://www.podnikatel.cz/kalkulacky/vypocet-dane-z-nemovitosti/, https://www.finance.cz/503479-dan-z-nemovitosti/

Ministr financí Zbyněk Stanjura: Náhledové foto Ministerstvo financí České republiky

The post Daň z nemovitosti byla dle Stanjury trestem pro občana za pořízení bydlení. Nyní ji chce zvýšit first appeared on Epeníze.