Jaké pocity jste měla po oznámení volebních výsledků?

Především to byla obrovská úleva a naděje do budoucna. I když jsme celou dobu věřili, že to Petr Pavel zvládne, přece jen se člověk neubrání určitým pochybnostem. I s ohledem na poslední dvě prezidentské volby. Každopádně ano, je to pro nás velká úleva.

Jeho protikandidát a expremiér Andrej Babiš naopak uznal svou porážku. Proč podle vás neuspěl?

Jsou hranice, za které se chodit nemá. Babiš se odkopal. Se svým týmem ukázal, že je pro svůj prospěch schopný udělat úplně všechno, včetně rozdělování společnosti a vnášení strachu. Proto se mi ulevilo, že nevyhrál. Byl by to pak precedens pro další politické kampaně a chování politiků. Je důležité, že se ukázalo, že lež a nenávist nakonec nezvítězily.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V ANO to vře. Babiš jede jen ego a kašle na nás, i když za něj nastavujeme krk, zní z hnutí.

Na druhou stranu Babiš dokázal oslovit 2,4 milionu voličů. To je téměř čtvrtina obyvatel České republiky. Co se dá dělat se zklamáním a frustrací u lidí, kteří za ním stáli?

Je to hořkosladká věc, která tu po volbách nějakou chvíli zůstane. Zažili jsme jako Milion chvilek pět let, během kterých jsme se věnovali aktivitám kolem voleb. Teď nás rovněž čeká další úkol, a to spojovat a uklidňovat – i s prezidentem Petrem Pavlem.

Chceme se bavit s nevoliči, pomáhat hledat konsensus a snažit se o pospolitost. Ve stínu války a krize víme, že jí je potřeba. I proto, abychom neprodukovali podobné politiky, jako je Andrej Babiš.

S prezidentem Pavlem chcete navázat nějakou spolupráci? I v souvislosti se zmiňovaným „spojováním společnosti“?

Samozřejmě chceme podporovat hlavu státu, která představuje demokratické hodnoty a naději pro budoucnost, což ztělesňuje Petr Pavel. Ale není to tak, že by byl naším kandidátem. Stále musíme hlídat všechny politiky. Chceme proto dohlédnout na to, aby splnil vše, co sám slíbil.

Spolek Milion chvilek pro demokracii se ve velkém vymezoval proti končícímu prezidentovi Zemanovi, mnohdy byl na demonstracích společně s Babišem hlavním tématem. Předpokládám, že tomu tak již nějakou chvíli možná nebude. Máte už naplánované nějaké další kroky, jakým směrem se bude spolek ubírat?

Bude to vycházet z povolební nálady ve společnosti. Je tu spousta lidí, která nemá svého zástupce ani ve vládě, ani na Pražském hradě. Mluvíme tu o více než dvou milionech voličů, kteří dali hlas právě Babišovi. Je třeba si říct, že nežijeme vedle sebe, ale spolu.

Jako Milion chvilek máme lidi po celé České republice, před sněmovními volbami jsme měli vekou kontaktní kampaň. Bavili jsme se s lidmi, co je trápí v politice a životě, a spolupracujeme s odborníky.

Co v České republice zůstane po deseti letech se Zemanem?

Pachuť. A jeho rozšiřování mezí, kam může prezident zacházet. Kolikrát se pohyboval na hraně legislativy. Tým, který má s sebou na Hradě, se mnohdy podle expertů choval až za hranou zákona. Posouval hranice jako žádný jiný prezident před ním. Spoustu škod nadělal Vratislav Mynář či Martin Nejedlý, zahraniční politika Hradu měla blízko k Rusku a Číně. To je rovněž potřeba jasně přetnout. Pak je tu několik nedořešených záležitostí, jako jsou skartované dokumenty. Velký úklid na Pražském hradě je tudíž na místě.

Co si naopak slibujete od Petra Pavla a jeho následujících pěti let?

Doufáme, že dodrží vše, co říkal a sliboval ve své kampani – tedy že bude prezidentem všech a že bude zakopávat příkopy, ne je vykopávat, jak se to dělo doposud. Víme, že prezident není kouzelník s magickou hůlkou. Nemůže najednou spojit celou společnost, to prakticky asi ani nejde. Je ale důležité, aby ji neustále nerozděloval.

A budete na Pavla stejně tvrdí jako na Zemana a Babiše?

To je samozřejmě náš další úkol. Budeme hlídat a upozorňovat na kohokoliv, kdo jedná jako Zeman nebo Babiš. Ten navíc stále řeší svůj střet zájmů a stále je proti němu vedeno vyšetřování ve Francii. V kauze Čapí hnízdo je na pořadu dne také reklamní větev. Bude lhát dál. To jsou případy, které ho budou nějakou chvíli ještě provázet, možná až do dalších voleb.