„V dalších deseti dnech očekáváme novou, obrovskou invazi,“ sdělil odbornému webu Foreign Policy pod příslibem anonymity představitel ukrajinské armády. „Očekáváme možnou ruskou ofenzivu, je únor a mají rádi symboliku. Jsme připraveni, nic pro nás není nečekané,“ uvedl v neděli na tiskové konferenci dosluhující ministr obrany Oleksij Reznikov, informovala agentura Ukrinform.

Potřebná těžká technika od Spojených států, jako systémy protivzdušné obrany Patriot, bojová vozidla Bradley či tanky Abrams, se do napadené země může dostat až v březnu či dubnu. „Nevím, jak ofenzivu ustojíme, bude to extrémně náročné,“ sdělila Foreign Policy ukrajinská poslankyně Oleksandra Ustinovová. V nadcházejících měsících by měly dorazit i starší tanky Leopard 1 z Německa, Dánska a Nizozemí, informoval portál Bloomberg.

K TÉMATU: MAPA Ukrajiny. Které oblasti okupuje Rusko a jaká území Ukrajinci dobyli zpět

Ukrajinci v současné době trénují na západních tancích v zahraničí. Již před několika dny dorazil do Polska první tank Leopard 2, zaslaný Ukrajině Kanadou, uvedla na Twitteru ministryně obrany Anita Anandová.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek sejde s lídry Evropské unie. Na tiskové konferenci s britským premiérem Rishim Sunakem řekl, že s nimi chce jednat o dodávkách zbraní, a to včetně střel dlouhého doletu a bojových letounů, informovala agentura AFP. Sunak k otázce poskytnutí stíhaček uvedl, že „nic není mimo hru“.

Vyjádření přišla na závěr neohlášené návštěvy Zelenského v Británii, odkud ukrajinský prezident zamířil na jednání v Paříži. Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německého kancléře Olafa Scholze žádal o rychlé dodávky těžkých zbraní a letadel. Macron Zelenského ujistil o tom, že Francie bude Ukrajinu „podporovat až do jejího vítězství“. „Rusko nesmí zvítězit,“ zdůraznil Macron. Také Scholz slíbil, že vojenská, humanitární a finanční podpora Ukrajiny bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné.

Pokračování vojenské pomoci Ukrajině bylo stěžejním tématem také schůzky generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Ministr zahraničí na společné tiskové konferenci mluvil o potřebě asistenci zesílit, k možnosti poskytnutí bojových letounů se ale konkrétněji nevyjádřil. Oba činitelé mají za to, že Rusko aktuálně nechce jednat o ukončení války, kterou proti Ukrajině vede už téměř rok.

Ruské invazní síly se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast na východě Ukrajiny, uvedl ve své středeční operační svodce ukrajinský generální štáb. Ukrajinští obránci podle něj za uplynulý den odrazili ruské útoky u 22 obcí včetně Bachmutu, o den dříve hlásil odražení útoků u desítky měst a vesnic. Podle agentury Reuters Rusové zintenzivnili zimní útoky na východě Ukrajiny.