Změny v programovém prohlášení oznámil premiér Petr Fiala, hotové mají být na přelomu února a března. Podle Skopečka s nimi kabinet půjde do Sněmovny. „Je jasné, že když vláda vznikla a žádala o důvěru, bylo to v jiné situaci, než když se Vladimir Putin zbláznil a zaútočil na Ukrajinu a museli jsme řešit důsledky, které tento krok přinesl,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS. Skopeček. Zároveň dodal, že v takovém případě je férové, aby vláda programové prohlášení pročetla a řekla, co je schopna splnit.

„Co se týče úspor, to bude muset být projednáno v Poslanecké sněmovně. Bude to balík opatření, které budou mít ambici uspořit, doufám, víc než 70 miliard,“ dodal Skopeček.

Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová ale míní, že změna programového prohlášení vlády je podvod na voličích. „My jsme měli plán konsolidace asi na osm let, neslibovali jsme, že 100 miliard škrtneme za rok, ani 70 miliard jsme nechtěli škrtat za rok. Nyní vidíme nejrychlejší zadlužení za rok. Takže kde je ten recept ODS, který měla připravený?“ uvedla Schillerová a dodala, že vláda hnutí ANO neměnila programové prohlášení ani během covidu. „Dokonce jsme 85 procent splnili,“ zdůraznila.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Spor o penzijní reformu: Je to chaos, tvrdí Pilný. Říkáte nesmysly, osočil ho Fialův poradce

Skopečkovi poté vytkla to, že vláda chce zvýšit daň z nemovitostí na dvojnásobek. „Nezvládáte to a chcete lidem zvyšovat daně a živnostníkům odvody,“ řekla Schillerová. „Paní Schillerová lže a cituje nás falešně,“ reagoval Skopeček. Věra Kovářová zdůraznila, že vláda hnutí ANO zrušila superhrubou mzdu. „Nikdy tu chybu nepřiznáte. Těch 140 miliard každoročně chybí v rozpočtu,“ vytkla Schillerové.

Podle místopředsedkyně STAN nyní probíhají diskuze o tom, jaká opatření na straně příjmů a výdajů se udělají. Poté ale Schillerová skočila Kovářové do řeči s tím, že každý týden poslanec STAN informuje, že se bude zvedat daň z nemovitých věcí. „Buďte slušná, paní předsedkyně,“ snažil se Skopeček klidnit diskuzi. „Reaguji na vaši neslušnost,“ kontrovala Schillerová.

Skopeček podotkl, že zvyšovat přímé daně je nepřijatelné. „Co se týče OSVČ, můžu garantovat, že nikdy nepřipustíme, aby měli stejnou odvodovou zátěž jako zaměstnanci,“ řekl Skopeček. Podle něj se diskutuje pouze o tom, že OSVČ, kteří si během své ekonomicky aktivní části života platili nízké odvody, mají problém vyžít s důchody, které jsou následně nízké.

„To je věc, kterou chceme řešit, ale určitě nejednáme o tom, že bychom odvody přiblížili hranici, která je pro zaměstnance,“ dodal Skopeček. Hnutí ANO podle něj bylo proti živnostníkům. „Dělali jste z nich lidi, kteří kradou a podvádějí,“ sdělil. To ale odmítá Schillerová. „Mluvte pravdu, vymýšlíte si a ztrácíte úroveň,“ sepsula ho předsedkyně poslaneckého klubu.