Bývalý československý premiér Štrougal patřil k nepostradatelným pilířům normalizace a jádru komunistické moci u nás. Byť zpočátku invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 kritizoval, velmi rychle otočil a stal se ochotným pomocníkem normalizačních sil, jimž dlouhá léta vládl z pozice předsedy federální vlády.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, jak bydlí Petr Pavel

První manželka mu rozvod nikdy nezapomněla

Jeho první manželkou se stala Věra Štrougalová, dívka z pocházející chudé rodiny žijící v Milevsku. Jakožto zapálená komunistka pro něj byla ideální partnerkou a po celou dobu vztahu stála pevně za svým mužem. Manželé spolu měli dceru Evu, která si v roce 1977 vzala za manžela novináře Jiřího Janouška.

Věra Štrougalová z komunistické strany vystoupila až na začátku 90. let, a to protestně poté, co byl vyloučen její manžel. Šok ze sametové revoluce v roce 1989 však neměl být tím nejhorším, co ji potkalo. V roce 1992 jí totiž Lubomír Štrougal oznámil, že se chce nechat rozvést. Důvod? Když ještě pracoval na úřadu vlády, potkal v 80. letech mladší půvabnou ženu, do níž se bláznivě zamiloval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, jak bydlí Andrej Babiš

Tou ženou byla jeho pozdější druhá manželka Miluše Štrougalová. Bylo asi logické, že první žena mu po celoživotní oddanosti tuto zradu nikdy nedokázala odpustit. Štrougal a jeho druhá paní si vybudovali hnízdečko lásky na pražském Proseku. Tam společně prožívali poklidné stáří, které ukončil až Štrougalům skon.

Za své zločiny z období komunismu, mezi něž měla patřit i odpovědnost za zabití a zranění osob na československých hranicích, sice byl komunistický pohlavár trestně stíhán, ale odsouzení se nikdy nedočkal.

Fámy o mimomanželském vztahu

Velkým tématem před rokem 1989 byla otázka, zda má Štrougal milenku. Veřejnost spekulovala dokonce o tom, že předseda vlády musí mít poměr se slavnou zpěvačkou. Tehdy se žádný novinář ale neodvážil Štrougala zeptat přímo.

Až v roce 2009 v rozhovoru pro MF Dnes veškeré fámy vyvrátila Štrougalova dcera Eva Janoušková (68). „Helenu znám léta, můj muž s ní v dobách Mladého světa dělal rozhovory, takže jsme se často potkávaly a občas jsme si s úsměvem vyprávěly, jak se ta fáma aktuálně posunula dál. Táta se s Helenou snad nikdy osobně nepotkal, vzniklo to opravdu jenom z faktu, že v jeden moment jsem měla přibližně stejně dlouhé vlasy a stejné červené auto jako ona a s tátou jsme podnikali dlouhé výlety Prahou,“ dementovala spekulace Štrougalova dcera s tím, že prostě v minulosti byla Vondráčkové asi opravdu lehce podobná.