Žádná technika nevydrží věčně, takže kam s ní? | Obvyklou odpovědí je vrakoviště. Tady je 10 nejzajímavějších tech-hřbitovů. | Auta, motorky, letadla, vojenská technika a lodě.

Hřbitov motocyklů (Lockport, USA)

Prodejna Kohl’s Cycle Sales v Lockportu ve státě New York byla plná historických motocyklů, které rezivěly v budově, jež se kolem nich rozpadala. Firmu původně založil prodejce motocyklů jménem Kohl, který za více než 50 let shromáždil obrovské množství nejrůznějších strojů. Dařilo se mu a obchod vzkvétal do té míry, že v 70. letech zakoupil budovu pro jejich skladování.

V roce 2002 Kohl bohužel zemřel. Budova následně zchátrala natolik, že do ní vedení města zakázalo vstup. Napříč zákazu se sem vydalo hned několik průzkumníků, kteří zde objevili obrovské množství klasických a historických motorek ve skutečně špatném stavu. Srdcervoucí je skutečnost, že téměř všechny stroje byly v roce 2010 sešrotovány a samotná budova o tři roky později shořela do základů.

Jeskyně ztracených duší (Ceredigion, Velká Británie)

Jeskyně ztracených duší, nacházející se u britského Ceredigionu, byla v dávné minulosti břidlicovým dolem. Asi šedesát let po ukončení těžební činnosti se začala propadat a na povrchu se otevřely velké díry. Místní obyvatelé se chopili příležitosti a využili otvory v zemi k založení obrovské nelegální skládky.

Jeskyně se tak proměnila ve skládku harampádí, kterou lidé postupně plnili nejen běžným nepořádkem, ale i vraky vysloužilých aut. Až do výzkumu v roce 2014 v podstatě nikdo nevěděl, co všechno se v jeskyni nachází. Přes kalnou vodu lze spatřit komunální odpad, stovky automobilů i motocyklů, a dokonce zde objevili i meč.

Hřbitov ozářené techniky (Černobyl, Ukrajina)

26. dubna 1986 došlo k výbuchu jaderné elektrárny Černobyl. Jedním z mnoha nepříjemných následků byla kontaminace techniky, která zasahovala v místě této nešťastné události. Ta byla následně „odložena“ na několika místech v lesích nedaleko vesničky Stari Sokoly. Na tomto místě spočinuly vrtulníky, vojenská nákladní auta, autobusy používané při evakuaci obyvatel, a mnoho dalších vozidel.

Některé stroje stojí odstavené na vymýcené ploše, část byla tak silně kontaminována, že ji ve snaze o snížení nebezpečí pohřbili pod zem. Místo se stalo opuštěnou připomínkou jedné z nejhorších jaderných havárií na světě. Kolem roku 2010 se podařilo většinu trosek odstranit a sešrotovat, takže ze vzpomínky na děsivé události nezbylo skoro nic.

Tankový hřbitov (Asmara, Eritrea)

Na okraji Asmary, hlavního města státu Eritrea ve východní Africe, leží kolosální sbírka staré vojenské a civilní techniky. V tomto případě jde částečně o vrakoviště a z části o válečný památník. Obrovská sbírka rezavějících vozidel slouží jako pomník války, kterou Eritrea vedla po dobu 30 let s Etiopií.

Po vítězství Eritreje byla velká část bojové techniky přesunuta k hlavnímu městu, kde postupně vzniklo obří vrakoviště. Na místě se nachází několik desítek tanků, obrněných a nákladních vozidel, jež slouží jako vzpomínka na válku, odehrávající se v letech 1961 až 1991. Většina vozidel je dnes v žalostně zkorodovaném stavu.

Hřbitov tanků (Charkov, Ukrajina)

Kdybyste zjistili, že máte 6500 tanků, pro které nemáte žádné využití, co byste s nimi udělali? Právě tato otázka se vznášela nad Ukrajinou po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.

Nakonec přišlo asi nejjednodušší řešení – vysloužilé tanky skončily na pozemcích továrny na tanky ve městě Charkov, asi 30 kilometrů od ukrajinsko-ruských hranic.

Hřbitov je sice uvnitř střeženého areálu, nicméně na leteckých mapách je poměrně dobře viditelný. Kdysi smrtící vojenské stroje dnes stojí ve vzorně uspořádaných formacích, zarůstají trávou a postupně rezaví. Podle odhadů se zde nachází zhruba čtyři stovky tanků, které mají své nejlepší časy za sebou. Sběrači kovů by si tu určitě přišli na své, neboť zde spí více než 16 000 tun železa.

Vrakoviště luxusních aut (Šardžá, Spojené arabské emiráty)

Pokud hledáte levné Ferrari, Bentley nebo Rolls Royce, nemusíte spoléhat jen na autobazary. U města Šardžá ve Spojených arabských emirátech se nachází místo, které je doslova nacpané luxusními automobily. Na „hřbitově superaut“ se nacházejí vozidla opuštěná svými majiteli. Většinou jimi byli vysoce postavení podnikatelé, kteří se dostali do finanční tísně a poté uprchli ze země, aby se vyhnuli přísným zákonům o zadlužení.

Bohužel celá řada kdysi luxusních vozů zde časem zrezivěla, ale najde se tu i několik kusů v téměř bezvadném stavu, které by při dalším prodeji mohly vynést miliony. Na více než 24 000 autech je několikaletá vrstva písku a prachu. Sjíždějí se sem lidé ze širokého okolí, aby si koupili náhradní díly za poloviční ceny.

Železniční hřbitov (Ohio, USA)

V tomto přehledu by rozhodně neměly chybět prostory firmy Larry’s Truck and Electric, sídlící v americkém Ohiu. Nachází se zde hřbitov lokomotiv, čítající několik stovek strojů. Široká škála starých lokomotiv není určena jen k vystavování. Část vlaků bude sešrotována, další budou přestavěny a následně prodány.

Na pozemku firmy lze nalézt lokomotivy v různých stádiích rozebrání, některé jsou však v provozuschopném stavu a jsou dále prodávány nebo pronajímány. Společnost v tomto oboru působí již několik let a během té doby nashromáždila obrovský počet lokomotiv čekajících na svůj další osud.

Hřbitov stavebních a zemědělských strojů (Benavente, Španělsko)

Někteří lidé navštěvují Španělsko kvůli skvělému vínu a teplému počasí, ale to není pro každého. Proč se nepodívat na největší vrakoviště stavebních a zemědělských strojů v Evropě? Severně od města Benavente najdete gigantický komplex, ve kterém se pod žhavými slunečními paprsky vyhřívají bagry, rypadla, jeřáby, buldozery, traktory, kombajny a další vysloužilá technika.

Horké a suché klima má výhodu, že mnohé z těchto strojů zůstávají i po mnoha letech v relativně dobrém stavu. Najdete tu i zajímavé historické modely, jako je například skejpr Caterpillar 631B vyrobený v roce 1978, jež je v natolik dobrém stavu, že je schopen jízdy. Zatímco některé z těchto úžasných strojů jsou na prodej, většina z nich je rozebírána na náhradní díly.

Hřbitov letadel (Mojave, USA)

Kde končí letadla, která už dolétala? Odpověď na tuto otázku dávají dlouhé řady letounů, které lemují prašnou půdu Mohavské pouště. Právě zde tráví mnoho letadel, zejména dopravních, svůj důchod – dokud se nerozhodne o jejich konečném osudu. Některé stroje tu čekají v naději, že budou v budoucnu znovu uvedeny do provozu, zatímco jiné již byly zbaveny všech použitelných částí, čímž se jejich osud naplnil.

Na skládce letadel v Mohavské poušti, která se nachází v areálu kosmodromu, se letadla shromažďují už od 70. let minulého století. Najdete tu stroje různých známých výrobců, jako je Boeing, Airbus, Lockheed či McDonnell Douglas. Odstavená letadla přinášejí i vedlejší výhody, jako je zvýšený turistický ruch, neboť mnoho lidí se chce podívat na neobvyklou scenérii.

Hřbitov pod vodní hladinou (Espiritu Santo, Vanuatu)

U jihovýchodního cípu největšího ostrova státu Vanuatu Espiritu Santo leží neuvěřitelná památka válečné malichernosti. Na mořském dně se nachází obrovské hromady americké vojenské techniky ze druhé světové války. Kromě korálů zde můžete spatřit zkorodované zbytky lodí, kostry utopených vozidel a nejrůznější další trosky.

Jak se tato technika dostala až sem? Na francií ovládaném ostrově se nacházela americká vojenská základna. Na konci druhé světové války Američané nabídli Francouzům, že jim prodají vše, co se na základně nachází, za symbolickou cenu. Francie však tuto nabídku odmítla v přesvědčení, že Američané techniku na místě zanechají. Ti ji však raději utopili na dně oceánu.

Přečtěte si také: