Prodloužení pracovního života a pozdější odchod do penze je součástí kritiky, která se na vládu Petra Fialy snáší v posledních dnech. Premiér pro CNN Prima NEWS uvedl, že se případné změny věkové hranice rozhodně nedotknou lidí, kteří mají aktuálně před důchodem. „Nehrozí to ani u střední generace. Bavíme se o lidech, kteří půjdou do penze za 30 let. Budou se moci připravit. Navíc je pro mě nepředstavitelné, že by odchod platil pro všechny stejně. Fyzicky náročná povolání musí mít odchod do důchodu dříve,“ vysvětloval Fiala a zdůraznil, že zatím vláda žádný finální návrh důchodové reformy nepředložila.

Podle premiéra se budou muset odchody do penzí případně odstupňovat právě vzhledem k náročnosti povolání. „Pokud reformu neuděláme, tak se budeme dál řítit do zdi. My máme odvahu něco udělat,“ hájil kabinet ministerský předseda.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vondrák skončil jako místopředseda hnutí ANO. „Rebelující“ hejtman volil Pavla místo Babiše.

Premiér také dodal, že politika současné vlády není populistická, ale realistická. Potlesk za nepříjemné kroky tak neočekává. „Viděli jsme vládu populistů, která neudělala nic. Žádnou reformu. Naše vláda to udělá,“ dodal.

Podle Fialy nastává chvíle, kdy bude vláda nejprve vysvětlovat, proč je potřeba změny provést. Finální parametry případné reformy penzí ještě na stole nejsou, a tak Fiala odsoudil strašení dílčími úniky z pracovní verze ministerstva sociálních věcí. „Před pár měsíci jsem poslouchal, že bude benzin za 60 korun a že nebudeme mít energie. Zvládli jsme to a občané pochopili, že musíme pokračovat dál,“ řekl dále Fiala.

Celý rozhovor s premiérem Petrem Fialou si můžete poslechnout i jako podcast: