Krátce poté, co se sedmdesát migrantů v zařízení v Balkové vzbouřilo, nastal velký chaos. Jak uvádí web iDnes.cz, cizinci vzali tyče, rozštípali židle a pustili se do dozorců. Po násilném incidentu se několika migrantům podařilo ze zařízení uprchnout.

ČTĚTE TAKÉ: Známí promluvili o oběti z pražského hotelu a Petru K.: Šlo o peníze, byli spolu i u soudu

Ihned nastalo rozsáhlé pátrání. S hledáním uprchlých migrantů pomáhal i vrtulník s termovizí. Ten létal nad lesy, kam utečenci zamířili. „V podvečerních hodinách uniklo ze Zařízení pro zajištění cizinců Bálková 13 osob převážně ze severní Afriky. Jak k celé situaci došlo, je zatím předmětem šetření,“ uvedl mluvčí cizinecké policie Josef Urban.

Pokus o sebevraždu

V komplexu přitom došlo i k dalším incidentům, upozorňuje iDnes.cz. Před čtrnácti dny polili dva cizinci dalšího hořlavinou a snažili se ho upálit. Jeden z útočníků se pak pokusil v policejní cele spáchat sebevraždu. Chtěl se oběsit.

Některé ze vzbouřenců dopadli ještě v noci, další během dne. Jednoho policisté stále hledají.

„Řekli nám, ať se zamkneme. Každý týden odtamtud utečou alespoň dva lidi,“ popsala místní obyvatelka. „Bojím se. Manžel už umřel, jsem tu sama. Policie nám nic neřekla, jen přišla zpráva z obce, že někdo utekl. Tak jsem se radši zamkla,“ sdělila seniorka, jež bydlí v prvním domku, který je od uprchlického zařízení vzdálený zhruba kilometr.

Sousedé, které vyzpovídal štáb CNN Prima NEWS, však uvedli, že se utečenců nebojí. Jednak kvůli tomu, že Afričani nemají trestní minulost, a současně také proto, že to není poprvé, kdy z Balkové někdo utekl.

Zaměstnance a klienty uvnitř budovy v Balkové hlídají pracovníci bezpečnostní agentury. Uprchlíkům za útěk nehrozí žádný trest. Současná legislativa ani neumožňuje zrychlit proces jejich vyhoštění.