Ruský tlak je podle odborníka aktuálně jasně patrný. „Rusové opravdu tlačí na úsecích fronty, kde doposud v posledních měsících měli iniciativu Ukrajinci,“ zhodnotil Řepa. Konkrétně jmenoval oblasti u měst Svatove či Kreminna na Donbasu v Luhanské oblasti.

Ukrajinské útoky jsou podle něj aktuálně podstatně slabší a pouze ve formě protiútoků. Není však jasné, zda mají Rusové naději na úspěch. „Ukrajinci jsou si vědomi toho, co je v sázce. Z jejich pohledu půjde o to způsobit Rusům co největší ztráty. Podobně jako na úseku fronty u Bachmutu,“ připomněl Řepa místo, kde už několik týdnů probíhají ty nejtěžší boje.

ČTĚTE TAKÉ: Únosy politiků, sestřely letadel. Tajemné Bratrstvo má bojovat s Rusy na jejich území.

Ukrajinci v uplynulých měsících dostali celou řadu moderních západních zbraní, které proti Rusům s chutí využívají. Nově mají dostat také tanky z Německa, Velké Británie a USA. Jejich nasazení přímo do bitvy však podle Řepy ještě potrvá. Důvodem je fakt, že Ukrajinci se v zahraničí napřed musí naučit s těmito obrněnci zacházet, protože ze své armády jsou zvyklí pouze na tanky sovětského střihu.

„Myslím si, že u těžkých tanků je to minimálně v horizontu tří, čtyř měsíců. Že některé z těchto typů techniky potkáme na bojišti, toho se můžeme dočkat nejdříve na jaře,“ dodal pro CNN Prima NEWS vojenský analytik. Ukrajinci mají dostat německé obrněnce Leopard, britské Challengery a americké M1 Abrams. U posledního typu tanků to s výcvikem Ukrajinců může podle Řepy trvat ještě déle.

Ukrajinci chtějí zpět své území

I tato válka musí ale ve finále skončit u jednacího stolu. O čem se však ruská a ukrajinská strana budou bavit, záleží na tom, jaké budou územní zisky. „Jak to bude vypadat na bojišti, ovlivní samotný výsledek války,“ míní Řepa.

Ukrajinci totiž i nadále doufají v osvobození území, které Rusové okupují. „Ukrajinci chtějí, a deklarují to, zpátky celé své území. Minimálně to, co bylo obsazeno po únoru,“ řekl analytik s odkazem na začátek ruské invaze. Rovněž připomněl, že část Ukrajinců zároveň hovoří i o návratu poloostrova Krym, který Rusko v roce 2014 anektovalo.

Oproti tomu Rusové stále drží Doněckou oblast a většinu Luhanské, kde již léta působí proruští separatisté, dále ovládají část Záporožské a Chersonské oblasti.