Bramborové placky zná snad každá regionální kuchyně, neboť brambory jsou odjakživa dostupnou surovinou ve všech oblastech. Také Slezsko má svou obdobu zvanou stryky, na kterou potřebujete pouze brambory a sůl.

Slezská kuchyně

Pokrmy typické pro Slezsko jsou ovlivněny hned několika zeměmi a oblastmi. Mísí se zde prvky české, moravské, polské, německé i rakouské kuchyně. Často používanými surovinami tak jsou vepřové maso, uzeniny, zelí, kapusta a samozřejmě brambory.

Nejznámějším pokrmem této bohaté regionální kuchyně je slezské nebe. Připravuje se z uzeného vepřového bůčku a sušeného ovoce, přelévá sladkou omáčkou a podává s bramborovými knedlíčky.

Ve slezské kuchyni ale najdeme i třeba bigos z vepřového nebo hovězího masa, zelí, uzeniny, hub a švestek, který je ve velmi podobné úpravě také polským národním jídlem. Oblíbené jsou i klobásky, zabijačkové speciality, kapustové či zelné závitky nebo polévka kyselo, která má rovněž svá regionální specifika.

Brambory jsou, ostatně jako po celém Česku, hojně využívané pro nejrůznější slezské přílohy i hlavní jídla. Tradičním pokrmem, který v základní verzi obsahuje pouze brambory a sůl, jsou slezské stryky.

Regionální recepty: Připravte si slezské nebe u vás doma

Jak na slezské bramborové placky neboli stryky?

Jak už to tak bývá, původní receptura na slezské stryky je často doplňována o další suroviny, jako jsou vejce, mouka, koření a omastek, na kterém se smaží. Ty pravé bramborové placky ze Slezska se však kdysi připravovaly pouze z brambor a soli na rozpálených kamnech bez použití tuku.

Na slezské stryky použijte brambory typu C, tedy ty nejvíce moučnaté, které obsahují hodně škrobu. Právě škrob totiž zajistí, že se placky nerozpadnou ani bez použití dalšího pojiva v podobě mouky a vejce.

Oloupané brambory nastrouhejte najemno, vložte do sítka a nechte asi půl hodiny vykapat nad mísou. Přebytečnou vodu ještě vymačkejte rukama. Z mísy slijte vodu a ponechte si škrob usazený na dně. Ten přidejte k bramborám a osolte.

Na 1 kg brambor použijte asi půl lžičky soli nebo více dle chuti. Slezské stryky se mohou opéct nasucho přímo na plotně nebo na nepřilnavé pánvi s tlustším dnem, dá se však použít i plech vyložený pečicím papírem.

Z těsta tvořte tenké placičky, které pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 30 minut. V polovině pečení placky otočte. Na plotně nebo pánvi se stryky jednoduše opečou z obou stran do zlatohněda.

Máte-li rádi omaštěné bramborové placky, potřete je po opečení rozpuštěným sádlem nebo máslem.

Bramborové placky jako od babičky: Jaký je ideální poměr brambor a mouky?

K čemu podávat slezské stryky?

Bramborové placky pečené nasucho jsou skvělým doplňkem například k tučnější kachně nebo vepřovému masu. Dobře si rozumí také s různými smetanovými omáčkami, houbami, pečeným králíkem, játry nebo gulášem. Pro děti se dají podávat i na sladko potřené švestkovými povidly nebo s oslazenou zakysanou smetanou. V takovém případě stačí do brambor jen malá špetka soli.

 

Přečtěte si také: