V ČR byla poprvé zaznamenána nová nebezpečná ryba. Invazivní druhy jsou pro přírodu celosvětově značným problémem. Účinně proti nim mohou bojovat snad jen ostrovní státy, ale ani tam nemusí být tento boj vždy úspěšný (stačí si vzpomenout na Austrálii a její králíky nebo na Velkou Británii, kterou souží dravé ploštěnky).

A tento jev se samozřejmě nevyhýbá ani ČR. Aktuálně nejnovějším přírůstkem v seznamu nebezpečných druhů je hlavačkovec Glenův (Perccottus glenii). Čím je nebezpečný a kde se objevil?

Ryba nebezpečná pro své okolí

Jde o druh sladkovodní ryby z čeledi Odontobutidae. Pochází z řek a potoků ve východní Asii a je známý pro své unikátní ostnaté lícní pláty, které používá k ochraně i při projevech agrese, kterým se snaží zastrašit třeba konkurenční ryby. V některých zemích, včetně těch evropských, je invazním druhem. Byl sem zavlečen prostřednictvím obchodu se zvířaty a působí ekologické a ekonomické škody původním populacím ryb.

Foto: Creative Commons, Andshel, CC0 License

Jeho první ověřený výskyt byl v minulých dnech zaznamenán na Plzeňsku, a to v jednom malém potoce, kam se podle všeho dostal po výlovu rybníka. Rozhodně však nejde o „horkou novinku.“ Tedy pro vědce ano, ovšem místní vědí o této rybě podle následného zjištění nejméně deset let. Ryby byla také nalezna náhodou díky fotografii na sociálních sítích – nejednalo se o cílený monitoring. Není tedy ani zdaleka jisté, zda jde pouze o ojedinělý výskyt, nebo naopak o onu pověstnou špíčku ledovce.

Jak škodí hlavačkovec

Jedná se o agresivního predátora, který konkuruje původním druhům a loví je. Může také přenášet nemoci a parazity. Navíc přežije i ve vodách s nízkých obsahem kyslíku (například v menších tůních, které na podzim zapadají listím), jež běžně obojživelníci vyhledávají k rozmnožování. Může tedy významně ohrozit celé populace některých vzácných druhů.

 

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrej-dockal-a-marek-smejkal-velmi-nebezpecny-invazni-druh-ryby-byl-objeven-v-cr, https://fishbase.mnhn.fr/summary/perccottus-glenii.html

Náhledové foto: Pixabay

The post V ČR byla poprvé zaznamenána nová nebezpečná ryba – odborníci prozradili, kde si na ni dát pozor first appeared on Naše zahrada.